10 Nisan 2016 19:47

Dostcam işçileri dayanışma için yürüdü

Dostcam işçileri dayanışma için yürüdü

Paylaş

DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş’te örgütlenme mücadelesi veren Dostcam işçileri, Çiğli merkezinde bir yürüyüş gerçekleştirerek Çiğli esnafını, halkını ve işçileri dayanışmaya çağırdı. İşçiler, “Renault işçisi yalnız değildir” yazılı dövizler taşıyarak ve sloganlar atarak Renault’dan atılan ve kendileri gibi direnişte olan işçilere de dayanışma mesajı verdi.

Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaları önünden topluca ayrılarak Çiğli Kasaplar Meydanı’nda toplanan işçiler buradan sloganlar ve dövizlerle Çiğli Belediyesi binası önüne yürüdü.

Burada işçiler adına konuşma yapan 10 yıllık Dostcam işçisi Süleyman İssi, bugüne kadar çeşitli fedakarlıklara katlanarak çalıştıklarını ve şirketin bu sayede büyüdüğünü belirterek, “Buna rağmen baskıya ve işten atılmalara maruz kalan bizleriz. Bunlara karşı bir araya gelip sendikalaşmak istediğimizde kapı önüne konulduk. 100’e yakın arkadaşımız işinden, ekmeğinden edildi” dedi.

Dostcam işçileri olarak firma  yönetiminin sendika ve işten atılmalar konusunda temsilcileri ile görüşme yapmasını istediklerini belirten İssi, “Çiğli esnafını, halkını, işçileri maddi-manevi dayanışmaya çağırıyoruz. Sadece Dostcam değil bugün Renault işçileri de hakları için direniyor. Renault işçisi yalnız değil. Bugün her yer direniş alanı olmalı” dedi.

İssi, haklı davalarında sonuna kadar birliklerini koruyacaklarını vurguladı.

Açıklamanın ardından Basın-İş Sendikasına geçen işçiler burada bir toplantı yaptı.

DİSK Genel-İş 5 Nolu Şube üyesi Çiğli Belediyesi işçileri de yarın saat 11'de Dostcam işçilerini ziyaret edecek. (İzmir/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ankara Katliamının 6. ayında buluşan aileler: Onlar barışın çimentosu oldu

SONRAKİ HABER

AYM, 5 siyasi parti hakkında suç duyurusunda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa