10 Nisan 2016 14:16

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Kimi nereden kovuyorsun!

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Kimi nereden kovuyorsun!

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "vatandaşlıktan çıkarma" sözüne, "Sen kimi nereden kovuyorsun? Burası bizim vatanımız. Biz bu topraklara geçerken uğramış yolcular değiliz" diye tepki gösterdi.

Selahattin Demirtaş, HDP İstanbul İl Örgütü kongresine katılmadan önce HDP Başakşehir İlçe Örgütü'nün halkla buluşmak amacıyla Esenkent’te düzenlediği kahvaltıya katıldı. HDP’li vekil ve yöneticilerin de eşlik ettiği Demirtaş, burada siyasi gündeme dair değerlendirmelere bulundu. Demirtaş, "Sykes-Picot Anlaşması ile Kürdistan topraklarının paylaştırıldığını" belirterek, “100 yıl geçtikten sonra yine başımıza çorap örerek felakete sürüklemek istiyorlar. Yapılan anlaşma ‘Kürtler başını kaldırmasın, güç olmasın’ diye hep birlikte karar aldılar. Benzer anlayışla katliam politikalarını hayata geçirdiler. Kürtler olarak bunu hak etmediğimizi dünyaya anlatmaya çalıştık. Üstümüze geldiler, isyan ettik" dedi.

Demirtaş, tüm bu durumun Türklük politikasının her yerde kabul ettirmek amacını taşıdığını söyleyerek, Kürtleri inkar eden Türklerin Türklüğe de zarar verdiğini belirtti.

Tek taleplerinin ortak vatanda eşit haklarla birlikte yaşamak olduğunu ifade eden Demirtaş, Kürdistan’ın en büyük parçasının Türkiye topraklarında olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın "vatandaşlıktan çıkarma" çıkışına ise "Sen kimi nereden kovuyorsun? Burası bizim vatanımız. Biz bu topraklara geçerken uğramış yolcular değiliz" yanıtı verdi.

'FAŞİZME KARŞI DİRENECEK GÜCÜMÜZ VAR'

100 yıl önce Kürtlere yaşatılanların, Kürtlerin örgütlü olmamasından kaynaklandığını, bugün için ise örgütlü bir halk olduklarının altını çizen Demirtaş, "Faşizme karşı direnecek gücümüz var. Bir halk kendi tarihini yazarken kendi elleriyle öz iradesiyle belirlerken bilinçli bir şekilde tarih yazmalıdır. Onurlu bir yaşam halkımızın hakkıdır” diye konuştu. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Üniversite yerine külliye, yurt yerine harem!

SONRAKİ HABER

Liselere giriş sınavına yönelik 4. örnek soru kitapçığı yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa