10 Nisan 2016 13:28

25 yıl arayla iki fotoğraf

Paylaş

Kürt illerinde savaşın yeniden başlamasıyla, köy yakmalar, faili meçhuller ve işkencelerle hafızalara kazınan '90'ları aratmayan görüntüler yaşanmaya devam ediyor.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Yeşildere mahallesinde ateşe verilen bir binanın önünde poz veren uzun sakallı jandarma özel harekat timinin çektirdiği "hatıra" fotoğrafı, akla 90'lı yıllarda Diyarbakır'da yaktıkları köy evinin önünde poz veren askerleri hatırlattı.

Devlet aklının '90'lardan bu yana değişmediğini söyleyen HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, "Binlerce köy yakıldı, 4 milyon insan yerinden yurdundan edildi. 1990'lı yıllarda Kürt kentleri devletin bünyesinde faaliyet yürüten JİTEM gibi kontra çeteler tarafından yakılıyordu. Kürtlerin evlerini, cenazelerini yakan çeteler daha sonra ise zafer pozlarını veriyorlardı. Bu insanlık dışı bir uygulamaydı. Bunun kabul edilecek hiç bir tarafı yoktur" dedi.

Aynı aklın bugün Yüksekova'da halkın evlerini yaktığını söyleyen Akdoğan, “90'lı yıllarla hiçbir fark yok. Katbekat fazlası şu anda Kürdistan kentlerinde uygulanıyor. Tanklarla evleri yıkılıyor ve ardından ateşe veriliyor. Mesele zihniyet meselesidir. Kürt halkına 90'lı yıllarda bu uygulamayı yaşatan devlet bugünde yaşatmaya devam ediyor. Bu uygulamalar Kenan Evren'e rahmet okutuyor" ifadelerini kullandı.

Akdoğan, "Bugün kentlerinin, evlerinin yeniden yıkılmaması için AKP'ye karşı direnen gençler '90'ların çocuklarıdır. Eğer 90'lı yıllarda devlet bu vahşetleri yaşatmasaydı bugün bunlar yaşanmazdı. Bugün yeninden Kürt kentlerini tankla topla yıkmaya çalışıyorlar. Onurlarına yönelik bu davranışı gören bugünün çocukları da yarınlara daha büyük bir öfkeyle büyümekteler, bunu bilsinler" şeklinde konuştu. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TÜOBİK Kongresi: Tatlı bir yorgunluğun ardından

SONRAKİ HABER

Putin, Hz. İsa ve Hz. Meryem hakkında espri yapan Rus komedyen ülkesinden kaçtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...