Çavuşoğlu: Türk veya ABD ordusu yerine ÖSO, IŞİD'e yönelik yerlere kaydırılabilir

Çavuşoğlu: Türk veya ABD ordusu yerine ÖSO, IŞİD'e yönelik yerlere kaydırılabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep'in kuzeyinde şu an yürürlükte olan planı A Haber'de anlattı. Çavuşoğlu, "DAEŞ(IŞİD) yerine Özgür Suriye Ordusu'na bağlı güçler buraya kaydırılabilir. Özel kuvvetler bunları yönlendirebilir. İlave eğitimle bunları yönetebilecek kadrolar oluşturulabilir. Bizim ordumuzun girmesi yerine, kuzeybatı bölgesinden Özgür Suriye Ordusu'nun DAEŞ’e yönelik yerlere kaydırılmasıdır. İşin özü bu" dedi. Çavuşoğlu'nun "ÖSO" başlığı altında topladığı gruplar arasında Selefi Cihatçı Ahrar'uş Şam da bulunuyor. Halep'in kuzeyindeki IŞİD bölgelerine Türkiye'nin desteğiyle gerçekleştirilen operasyona bu grup öncülük etti.

Çavuşoğlu, A Haber'de gündemi değerlendirdiği programda, Türkiye'nin YPG konusundaki hassasiyetinin ABD tarafından çok iyi bilindiğini söyleyerek, "En son Washington ziyaretimizde de gerek benim Beyaz Saray'da ve dışişleri bakanlığımdaki ikili görüşmelerimde gerek Cumhurbaşkanımızın kabullerinde ve Obama ile görüşmesinde bu net bir şekilde bir kere daha ortaya koyuldu" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı ABD ziyaretinin ardından "Türk tarafının ABD Başkanı Obama’ya 'Siz YPG ile işbirliği yapmayın biz onun yerine Türk ve Arap aşiretleriyle beraber bu mücadeleyi sürdürelim dediği" iddialarına ilişkin, Çavuşoğlu, "İşin özü bu. Biz, Türkiye sınırından havadan ve karadan destek vereceğiz. Bizim bu yönde imkanlarımız var. Bu şekilde DAEŞ’in bölgeden temizlenmesini sağlayacağız. Türk veya ABD ordusunun Suriye'ye girmesi gündeme gelmedi. Zaten bu konuda siyasi düzeyde mutabık kaldık. Askerler bu konunun detayını görüştüler" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "ABD, biz PYD’ye silah vermiyoruz dedi. Bu sabah basında çıkan silahlar ilgili sorduğumuzda biz sözümüzün arkasındayız dediler. Tabii ki ABD’nin PYD'ye silah vermediğine inanmak isteriz. ABD’nin YPG’ye silah verdiğine inanmak istemiyoruz. Biz başından beri Fransa, ABD ve diğer ülkelere uyarı yaptık, verdiğiniz silahların nereye verildiğine bakın diye. Bize geçen silahlar arasında, Almanya, Rusya vs. ülkelerin silahları var" dedi.

İSRAİL'LE İLİŞKİLER

"İsrail ile Londra’daki görüşmelerde ilerleme kaydedildi. Ama herhangi bir kesin netice yok" ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, İsraille yüzde yüz anlaşıldığının söylenemeyeceğini belirterek, uygulama ve detayları ile ilgili konuların olduğunu, bunların da bir sonraki görüşmede gündemde olacağını kaydetti.

'RUSYA ADIM ATARSA...'

"Rusya'nın son dönemde daha aklı selim davrandığını" söyleyen Çavuşoğlu, "Bu iyiye işaret.. Rus uçağının düşmesi bizim istediğimiz bir şey değildi. Ancak angajman kuralları belli. O zaman da bu konuyla ilgili üzüntümüzü, taziyelerimizi en üst düzeyde ilettik. Önümüzdeki süreçte Rusya adımlar atarsa, biz ilişkilerimizi normalleştiririz" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net