09 Nisan 2016 16:16

Döner sermaye ödemesi krize dönüştü

Döner sermaye ödemesi krize dönüştü

Paylaş

Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve üniversite hastanelerinde sağlık çalışanlarına yapılan döner sermaye ödemelerinde yaşanan aksaklık ve performans sistemine bağlı adaletsiz dağıtım tepkilere sebep oluyor.

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız yaptığı yazılı açıklamada, başlangıçta ek bir katkı gibi gösterilen döner sermaye performans sisteminin gelinen noktada çalışanlar için ekonomik krize neden olduğu ifade edildi.

Bacaksız, döner sermayelerin ödenmediğini, fazla mesailerin karşılığı olan ödemeleri yapmamak için de az kişiyle çok iş yaptırılma yoluna gidilerek sağlık çalışanlarının sağlığı ile oynandığını söyledi. Bacaksız,  performans uygulamasının ciddi bir kargaşa ve eşitsizlik yaratarak çalışma barışını bozduğunu vurguladı. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmamasının emekli maaşlarında düşüşe neden olduğunun altını çizen Bacaksız, “Bütün bunlar yaşanırken sözde memur konfederasyonları ve sendikaları iki dönemdir sözde toplu sözleşme masasında aksesuar olmakta hiçbir sakınca görmemiştir” dedi. Toplu sözleşme masasında gerçek hayatta hiçbir karşılığı olmayan taleplerin dile getirilmesine tepki gösteren Bacaksız, yetkilileri sağlık sisteminde dönüşüm programlarıyla sürekli değişiklik yapmaktan ve sağlık hizmetlerinin ticarileştirilmesinden vazgeçmeye çağırdı. Bacaksız, her çalışan için adil ve yeterli ücret düzenlemesi talep ettiklerini vurguladı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mimar Sinan Ankara’da anıldı

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım, Kadir Mısıroğlu ve Ali Erbaş sorularını geri çevirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa