09 Nisan 2016 14:33

Cumartesi Anneleri: İntikam istemedik, adalet istedik

Her hafta Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 576. haftanın oturumuna faili meçhullerin avukatı Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anarak başladılar.

Paylaş

Kayıplarının akıbetini sormak için her hafta Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 576. haftanın oturumuna faili meçhullerin avukatı Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anarak başladılar. Tahir Elçi için dosyasında ilerleme olmadığını ve  adalet taleblerinden vazgeçmeyeceklerini dile getirdiler.
Polisin aldığı güvenlik çemberi içinde gerçekleşen Cumartesi Annelerinin 576. hafta buluşması 21 yıl önce gözaltında kaybedilen 75 yaşındaki Kadir Keremoğlu için yapıldı. 576.hafta buluşmasında ‘Failler belli, kayıplar nerede?’ yazılı pankartın üzerine karanfiller bırakıldı.

21 senedir adalet aramaktan vazgeçmedikleri söyleyen Kadir Keremoğlu'nun oğlu Bahattin Keremoğlu, "Katilleri belli. Babamızın bir mezarı olsun istiyoruz. İntikam değil adalet istiyoruz. Babam gibi onlarca insan katledildi ve kaybedildi. Canlar yanmasın istiyoruz. Barış istiyoruz. Sivil, asker, gerilla, polis ölmesin istiyoruz" dedi.

'ONU KAYBEDENLER, HUKUKA UYGUN BİÇİMDE YARGILANSIN'
Bu haftanın açıklamasını Aylin Acaroğlu yaptı. 75 yaşındaki Yüksekovalı Kadir Keremoğlu'nun Van'da yaşayan varlıklı bir işadamı  olduğunu belirten Acaroğlu, "Kadir Keremoğlu 14 Nisan 1995 tarihinde Van Merkez'de 01 EA 600 plakalı Beyaz Toros'la kaçırıldı. Onu arabaya bindirenlerin arasında JİTEM'LE irtibatı Şehmus Durak isimli şahıs da vardı. Beyaz Toros'a 2 otomobil daha eşlik ediyordu. Aile yaptığı araştırma sonucunda, kaçırıldıktan sonra babalarının  Yeşil kod isimli Mahmut Yıldırım'a teslim edildiğini, önce Van JİTEM merkezin, daha sonra da Van jandarma Alay Komutanlığı'na götürüldüğünü öğrendi" dedi.
22 Nisan 1995 tarihinde aileyi arayan ve kendisini özel  harp dairesi mensubu olarak tanıtan kişi "babanızı bırakmak için 750.000 mark istiyoruz" dediğini ifade eden Acaroğlu, "Bunun üzerine aile Emniyet Genel Müdürü Mahmut Ağar görüştü. Bu görüşmeden kısa bir süre sonra telefon eden kişi "babanız ölmüş bilin" dedi. JITEM'le irtibatlı Şehmus Durak'ın eşi vicdan azabı  çektiğini  söyleyerek aile ile iletişime geçti. Kadir Keremoğlu'nun evlerinde Yeşil tarafından infaz edildiğini olaya kendisinin ve kayinvalidesinin de tanık olduğunu anlattı. Anlattıkları ses cihazına kaydedildi" şeklinde konuştu.  Kadir Keremoğlu’nu kaçıranlar, infaz edenler bilinmesine rağmen 21 yıldır onun akıbetini açığa çıkatacak, ceza adaletini sağlayacak soruşturma ve kovuşturma gerçekleşmedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu: Mimar Sinan’ın kafatasını bulacağız

SONRAKİ HABER

Doğal gaz faturasına öfke sürüyor: Her şeye zam yaparak devlet yönetilmez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...