09 Nisan 2016 12:03
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Nisan 2016 19:42

MHP yönetimi, kongre kararını temyize götürecek

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, partiyi kongreye götürecek kayyım kararına karşı Yargıtay yolunun açık olduğunu belirtterek, 'Parti olarak, kararın temyizi yoluna gidilecektir' dedi.

MHP yönetimi, kongre kararını temyize götürecek

Paylaş

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından MHP'nin olağanüstü kongreye götürülmesi yönündeki kararıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Öztürk'ün açıklaması şöyle: "Sizlerin de takip ettiği gibi, partimiz delegeleri tarafından olağanüstü kongre talebi ile ilgili olarak mahkemeye yapılan müracaat, dün Ankara 12. Sulh Hukuk mahkemesince karara bağlanmış olup, davacıların olağanüstü kongre talebi doğrultusunda karar vermiştir. Mahkemenin vermiş olduğu karar, kesin olmayıp, Yargıtay yolu açıktır. Parti olarak, kararın temyizi yoluna gidilecektir. Zira karar MK m.75’e istinad etmektedir. Diğer bir ifade ile şahsın hukuku alanında verilmiş bir karardır. Şahsın hukuku alanında verilen ilk derece mahkeme kararlarının icra edilebilmesi, kararın kesinleşmesine, yani yargısal sürecin tamamlanmasına, Yargıtay aşaması da tamamlanması şartına bağlıdır. Diğer bir ifade ile, henüz hukuki süreç tamamlanmamıştır. 6100 sayılı HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU m.367/2’de, 'Kişiler hukuku, aile hukuku ve taşınmaz mal ile ilgili ayni haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe yerine getirilemez.' hükmü yer almaktadır. Bazı basın yayın organlarında ifade edildiği gibi, kararın kesinleşmesinden, diğer bir ifade ile Yargıtay süreci tamamlanmadan, Ankara 12 Sulh Hukuk Mahkemesinin kararın icra kabiliyeti yoktur." (ANKARA)

Mahkeme, MHP'de olağanüstü kurultay talebini kabul etti

Bahçeli: Hiç kimse olağan kongrenin dışında olağanüstü kongre beklemesin

ÖNCEKİ HABER

Ege'de mültecileri taşıyan tekne battı: 5 kişi öldü

SONRAKİ HABER

Fransa'da sarı yelekli kadınlar hükümeti protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa