09 Nisan 2016 04:51

1 Mayıs güçlü ve ortak kutlanmalı

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Birçok ilde olduğu gibi Adana’da da 1 Mayıs hazırlıkları başladı. Görüştüğümüz işçiler, kadro veriyoruz diye müjdelenen sözleşmeli taşeron düzenlemesi, kiralık işçilik ve kıdem tazminatının fona devri gibi saldırılara karşı, 1 Mayıs’ta Adana’da da kendi gündemleri ile alanlarda olacaklarını söyledi. 

1 Mayıs hazırlıklarını konuştuğumuz ve hangi taleplerle alanda olacaklarını sorduğumuz DİSK’e bağlı sendikalarda örgütlü işçiler ve sendika yöneticileri, tüm işçileri ilgilendiren taşeron, kıdem tazminatı ve kiralık işçilik gibi saldırılar karşısında alanlarda olmanın önemine dikkat çekti. DİSK Bölge Temsilciliğinde konuştuğumuz işçiler yaratılan korku politikasına karşı işçi ve emekçileri 1 Mayıs alanlarını doldurmaya çağırdı. İşçiler ayrıca 1 Mayıs’ı her yerde yaygın ve tüm konfederasyonların birlikte kutlamasının önemine de dikkat çekti.

TEKEL’DEN BERİ ORTAK KUTLANIYOR

TEKEL direnişinden beri sendikalar ve meslek örgütleri 1 Mayıs’ı Adana’da hep birlikte kutladı. Bu yıl da bu geleneğin sürmesi bekleniyor. 1 Mayıs’ın bu yıl her yerde kitlesel ve ortak kutlanacağını söyleyen DİSK/Genel-İş Adana 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu, tüm konfederasyonların 1 Mayıs’ta birlikte alanda olmasının önemli olduğunu belirterek Türk-İş’in katılımını önemsediklerini söyledi. İstihdam büroları ile ilgili tasarının Meclise geldiğini ifade eden Gündoğdu, “Emeğe saldırıların yoğun olduğu bu süreçte ‘Kiralık işçi olmayacağız’, ‘Kıdem tazminatımıza dokundurtmayacağız’ gibi sloganlarımızla 1 Mayıs alanında olacağız” dedi. 

'HAKLARIMIZA EL UZATANLARA YANIT VERECEĞİZ'

Kıdem tazminatının fona devri, kiralık işçilik yasası gibi işçilerin iş güvencesi, sendikal örgütlülüğe yönelik saldırılar karşısında 1 Mayıs’a coşkulu bir şekilde katılmanın gereğine işaret eden Gündoğdu, “DİSK’in olduğu her yerde kutlayacağız. Güvenliği sağlamak başta emniyetin görevidir. Olumsuzluklara rağmen katımı yüksek tutmalıyız. 1 Mayıs’ı her şeye rağmen coşkulu kutlamak durumundayız. Kazanılmış haklarımızı elimizden alanlara da her yerde güzel bir cevap vermek durumundayız” diye konuştu. 

1 Mayıs için sendikalarla, emek örgütleri ile birlikte tertip komitesi oluşturup çağrı yapacaklarını ifade eden Gündoğdu, yürüyüş güzergahı konusunda henüz alınmış bir karar olmadığını aktardı. 

'BARAJ SORUNU DA GÜNDEMDE OLMALI'

İşçilerin haklarına yönelik bir çok saldırının 1 Mayıs öncesine denk geldiğini söyleyen Sosyal-İş Üyesi Hüseyin Ateş, saldırılara karşı sendikaların birlikte hareket etmesini istiyor. Hak-İş’in üyelerini Sakarya’ya çağırmasına tepki gösteren Ateş, 1 Mayıs’ı Türk-İş’le birlikte kutlamanın önemli olduğunu ifade etti. Kiralık işçiliğin kendilerini de etkileyeceğini söyleyen Ateş, “Bir işçi günde 3 saat çalıştırılabilecek. Biri 300-500 liraya çalışırken kadrolu işçinin 

3-4 bin liraya çalışması mümkün değil. Part time çalışmaya dönecek. Sendikal haklar yok olacak” dedi. Kıdem tazminatı, taşeron ve kiralık işçilik gibi sorunlardan sonra sendikaların baraj sorununun geldiğini dile getiren Ateş, barajın sıfırlanması gerektiğini vurguladı.

'BARIŞ İÇİN 1 MAYIS’A!' 

Seyhan Belediyesinde işçi olan Halil Yılmaz, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, demokrasi, özgürlük ve ülkedeki sorunların barışçıl yolla çözülmesi için alanlarda olacaklarını söyledi. Barış ve demokrasi içinde yaşamak için 1 Mayıs’a sahip çıkılması gerektiğini dile getiren Yılmaz, 1 Mayıs’ın şenlik içinde geçmesi için çoluk çocuk katılmak gerektiğini söyledi.

'KATILIM ÖNEMLİ'

Çukurova Belediyesi İşyeri Baştemsilcisi İskender Bozkurt, işyerlerinde çalışmaların başladığını aktardı. 1 Mayıs’ın işçi sınıfı için önemine işaret eden Bozkurt, kıdem tazminatının fona devredilmesi tartışmaları, taşeron yasası gibi düzenlemelerin koşullarını daha kötü hale getireceğini belirterek tüm işçileri 1 Mayıs’a davet etti.

'EMEKLİLERE SENDİKA HAKKI İÇİN' 

DİSK’e bağlı Emekli-Sen olarak öncelikli taleplerinin sendikal haklarının tanınması olduğunu ifade eden Adana Şube Başkanı Veli Yeşilbağ, Çalışma Bakanının “İşveren olmazsa sendika olur mu” şeklindeki açıklamalarına “İşveren yoksa bize kim altı ayda bir zam veriyor. Devlet değil mi? Yunanistan’da mı bizim işverenimiz, Almanya’da mı?” sözleriyle tepki gösterdi. Yeşilbağ, emeklilerin daha iyi bir yaşama sahip olması ve sosyal hakları için alanda olacaklarını söyledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sorunlar çözülmeden göçler artıyor!

SONRAKİ HABER

CHP’li İlgezdi: Böyle giderse DT’de oyun sahnelenmeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...