08 Nisan 2016 17:32

Kazanhan davasında cezasızlık endişesi

Nihat Kazanhan davasında, bilirkişi, fişeğin doğrudan değil, yerden sekmesi sonucu Kazanhan’ı isabet etmiş olabileceğini iddia etti. Avukatlar rapora itiraz etti, mahkeme de fişeğin giriş yönü ve isabet yönüyle ilgili yeni rapor istedi.

Kazanhan davasında cezasızlık endişesi

Paylaş

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 14 Ocak’ta evinin önündeki boş arsada oynarken zırhlı bir polis aracından açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın davasına devam edildi.

Biri tutuklu 5 polisin yargılandığı davanın bugün Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 7. duruşmasında olay yeri inceleme sonucu bilirkişinin sunmuş olduğu rapor okundu. Raporda atış yönü itibari ile Kazanhan’ın kafasına isabet eden cismin yerden sekmiş olabileceği ifade edildi. Kazanhan’ın avukatları ise,  olayın örtbas edilmesi için idari yetkililerinin elinden gelen tüm çabayı ortaya koyduğunu ifade ederek yeniden olay yeri keşfi yapılmasını istedi. Mahkeme heyeti de, Kazanhan’ın kafasına isabet eden fişeğin giriş yönü ve isabet “iz” yönüyle ilgili rapor düzenlenmesi için dosyanın ATK’ye gönderilmesine hükmetti.  Duruşma 3 Haziran’a ertelendi. 

POLİSLER SEGBİS’LE BAĞLANDI

Duruşmaya Kazanhan ailesinin yanı sıra HDP’li vekiller, Gündem Çocuk Derneği, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları, Şırnak Barosu avukatları, Çocuklar için Barış Girişimi üyeleri ve İzmir, Ankara ve İstanbul’dan çok sayıda yurttaş katıldı. Dava kapsamında tutuksuz yargılanan U.İ, G.T, O.Ç. ve H.V. isimli polisler görev yaptıkları kentlerden, tutuklu yargılanan M.N.G. isimli polis ise Ankara Elmedağ Cezaevi’nden SEGBİS sistemi ile duruşmaya katıldı. 

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, daha önce olay yerine yapılan keşif sonucunda hazırlanan dosya, Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden istenilen telsiz görüşmeleri ve Ankara Kriminal Polis Laboratuarı’ndan silaha ilişkin yapılan balistik incelemenin dosyaya konulduğu belirtildi. 

İDARE ÖRTBAS ETMEK İÇİN ÇABA HARCIYOR

Dosyaya eklenen belgelerin okunmasının ardından Kazanhan’ın ailesinin avukatları savunma yaptı. Duruşmada ilk olarak söz alan avukat Rojhat Dilsiz, dosyaya gelen raporlara bakılarak, bir kez daha olay yerinde keşif yapılması gerektiğini belirtti. Olayın örtbas edilmesi için idari yetkililerin elinden gelen tüm çabayı gösterdiğini ifade eden Dilsiz, Kazanhan’ın katledildiği 14 Ocak 2015 tarihinden 3 gün sonra Şırnak Valiliği’ne sunulmak üzere, Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından  hazırlanan rapora değindi. Bu raporu hazırlayanlar hakkında herhangi idari ve adli bir soruşturmanın başlatılmadığını söyleyen Dilsiz, “Ceza Genel Kurulu’nun kararında açıkça belirtildiği gibi birlikte hareket etmeleri önemli değildir. Öncesinde hazırlık yapmaları, olay sonrasını örtbas etmek için çalışma yapmaları, müşterek fail olmaları için yeterlidir. Bu itibarla diğer sanıklarında öldürme eyleminden dolayı ek iddianame düzenlenerek, yargılanmaları ve tutuklanmaları gerekir” diye konuştu. 

KATİL POLİS: CİZRE’DE ACI ŞEYLER YAŞANIYOR

Eskişehir’den Caner Altınsoy isimli bir şahsın, Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı’na yaptığı ve Kazanhan’ı katleden polisin tutukluluğunun sonlandırılmasını ve “onore” edilmesini talep ettiği başvuru dilekçesi dava dosyasına konulmasına da tepki gösteren Dilsiz, Altınsoy hakkında dava açılmasını talep etti. Kazanhan’ın avukatlarının ardından söz alan sanık polisler, duruşmada daha önceki beyanlarını tekrar ederken, tutuklu sanık M.N.G. ise “Cizre’de yaşananların acı şeyler olduğunu düşünüyorum” demesi dikkat çekti. 

Beyanların ardından ara kararını veren mahkeme heyeti, M.N.G’nin tutukluluk halinin devamına karar verirken, tutuksuz yargılanan polislerin tutuklanması talebinin ise reddine karar verdi. Mahkeme dosya kapsamındaki otopsi raporu, bilirkişi raporu ve beyanlar dikkate alınarak 3D canlandırma yapılmak suretiyle rapor düzenlenmesinin istenmesine karar vererek, duruşmayı 3 Haziran’a erteledi.  (Şırnak/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Herb Shellenberger’le 70’ler Amerikan Avangard Sineması

SONRAKİ HABER

Sur’da öldürülen Helin Şen’in ailesine ‘kusur’ tazminatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa