Stajyer öğretmenlere Eğitim-Bir-Sen baskısı

Stajyer öğretmenlere Eğitim-Bir-Sen baskısı

Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şubesi, Eğitim-Bir-Sen’in okul yönetimleri üzerinden stajyer öğretmenleri üyeliğe zorladığını iddia etti. Şubeden yapılan açıklamada bu baskılara son verilmesi istendi.

Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Deniz Şeker yaptığı açıklamada “Etimesgut’ta  stajyer öğretmenlerin bulunduğu tüm okullarda stajyer öğretmenlerin müdür odasında ya da bir idarecinin odasında idarece toplandığı, burada hazır bulunan bir sendikanın yöneticileri tarafından sendikanın tanıtıldığı, üye olmaları yönünde telkinde bulunulduğunu” söyledi. Satjyer öğretmenlere “Üye olsanız iyi olur, ayağınıza taş değer, sendika çözer” gibi ifadelerle üye yapılmaya zorlandığını belirten Şeker, bir çok okulda stajyer öğretmenlerin Eğitim Sen temsilcilerine “Buraya üye olmak zorunda mıyız, elimize form verildi, üye olsak iyi olur” şeklinde sorularla kaygılarını ilettiğini açıkladı. Şeker, Eğitim-Bir-Sen’in kimi okullarda da toplantı yapılacağı, toplantının sonunda da herkesin sendikaya üye olacağı şeklinde baskı yapıldığı şikayetlerinin kendilerine ulaştığını ifade etti.

TÜRBE GEZDİRİP PARA TOPLADILAR

Şeker, Etimesgut ve Sincan’da “eğitim gezisi” adı altında stajyer öğretmenlere Kızılcahamam ve Çamlıdere’de türbelerin gezdirildiğini açıklayarak, organizasyonu yapan Eğitim-Bir-Sen’in dönüşte yol ücreti adı altında öğretmenlerden 30’ar lira toplandığını da aktardı. Şeker, “Mesleğe yeni başlayan her bir arkadaşımızın hak ve sorumluluklarını bilmesi, iktidarın icazeti ile değil, kendi sorunlarına çözüm üretmek için mücadele edenlerle birlikte hareket etmesi önemlidir. Eğitim Sen, gerek ülkede, gerekse eğitim sisteminde yaşanan haksızlıklara karşı mücadele eden bir sendika olarak aday öğretmenlere yönelik her türlü hukuk dışı girişimin karşısında olmayı sürdürecektir” dedi.  

“Aday öğretmenlere” stajyerliğini kaldırmak için getirilen sınav sistemi fırsat bilinerek üzerlerinde sendika üyeliği konusunda baskı oluşturulmaya çalışıldığını belirten Şeker, “Okul idareleri ve yandaş sendika yöneticileri gittikleri okullarda, aday öğretmenlerine ‘Bugüne kadar arkadaşlarınızın büyük bir bölümü üye oldu siz olmayacak mısınız’, ‘Okul müdürlerinin çoğu Eğitim-Bir-Sen’li, üye olursanız rahat edersiniz’, ‘Sınavlarda size yardım ederiz’ şeklindeki ifadelerle mesleğe yeni adım atan öğretmenler üzerinde baskı kurulduğunu iddia etti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net