Çek Cumhuriyeti’nde hükümet devrildi

Çek Cumhuriyeti’nde hükümet devrildi

Çek Cumhuriyeti’nde geçtiğimiz cumartesi günü sendikalar ve sol partiler tarafından hükümetin “tasarruf” politikalarına karşı düzenlenen ve 120 bin emekçinin katıldığı gösteriden sonra hükümet çöktü.Doğu Bloku’nun dağılmasından sonra Prag’da yapılan en büyük m

Çek Cumhuriyeti’nde geçtiğimiz cumartesi günü sendikalar ve sol partiler tarafından hükümetin “tasarruf” politikalarına karşı düzenlenen ve 120 bin emekçinin katıldığı gösteriden sonra hükümet çöktü.

Doğu Bloku’nun dağılmasından sonra Prag’da yapılan en büyük mitingden sonra koalisyon hükümetinin küçük ortağı Kamu İşleri Partisinin (VV) bölünmesi üzerine, Petr Necas’ın başkanlığını yaptığı hükümet çoğunluğu kaybetti. Kısa bir süre önce VV Başkanı Vit Barta’nın karıştığı yolsuzluk nedeniyle ceza almasından sonra VV Üyesi Başbakan Yardımcısı Karoline Peake partisinden istifa etmişti. Peake, ayrı bir grup kuracağını ve hükümeti desteklemeye devam edeceğini açıklamıştı. Çek basınında yer alan haberlere göre şu an çoğunluğu yitiren hükümete VV içinden sadece 9 milletvekili destek veriyor. Ancak bu yeni bir hükümetin kurulmasına yeterli değil.

Gelişmeler üzerine toplanan parlamento haziran ayında erken seçim kararı aldı. Muhafazakar sağcı hükümete karşı karar altına aldığı kısıtlamalardan ötürü haftalardır ülkede geniş bir mücadele sürüyordu.

Cumartesi günü sendikalar, Bohemya ve Moravya Komünist Partisi (KSCM) ve Sosyal Demokrat Partinin (CSSD) çağrısı üzerine Prag’da yapılan gösteri sırasında hükümete ve kapitalizme karşı 120 bin emekçi alanlara çıkmıştı. Sağlık ve emeklilik alanında hükümetin yapmak istediği kısıtlamalara karşı pankart ve dövizlerin taşındığı eylemde ayrıca kapitalizme karşı da sloganlar atılmıştı.

Böhmens ve Maehrens Sendikalar Birliği (CMKOS) Başkanı Yaroslav Zavadil yaptığı açıklamada, “Eğer kesintiler olduğu gibi halata geçirilirse, Çek Cumhuriyeti’nin durumu Yunanistan ile aynı olur” diyerek durumu özetledi. Sendikalar, erken seçime gitme kararı alan hükümetin buna rağmen kesintilere devam etmesi durumunda genel greve çıkacaklarının mesajını verdiler. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net