Sürü filminin gösterimi ertelendi

Sürü filminin gösterimi ertelendi

İstanbul Film Festivali kapsamında dün akşam gösterimi planlanan Sürü’nün, teknik bir arızadan dolayı gösterimi yapılamadı. Sürü filminin, 18 Nisan Pazartesi günü saat 19.00’da, Atlas Sineması’nda gösterileceği duyuruldu.

“İstanbul Film Festivali ve Türk Klasikleri Yeniden” projesi kapsamında bu yıl restorasyonu yapılan Sürü için Feriye Sineması’nda konuşan Sinema yazarı ve İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu onursal üyesi Atilla Dorsay, Yılmaz Güney’in yazıp Zeki Ökten’in yönettiği filmin sunumunu yapmaktan duyduğu onuru dile getirerek, “Yılmaz Güney’in filmleri her zaman olaydır, izlemek ise her zaman heyecan” tespitinde bulundu.

LEVENT İNANIR: SÜRÜ TÜRKİYE SİNEMASININ MİLADIDIR

Filmin başrol oyuncularından Melike Demirağ, Sürü’nün bir dönem filmi değil, her döneme ait bir film olduğunu belirtti. Filmin çocuk oyuncusu Levent İnanır ise “Yapımından 38 yıl sonra burada bulunmak büyük bir onur. Sürü Türkiye sinemasının miladıdır” dedi. Sürü’nün çekim sürecinin her aşamasında yer aldığını ifade eden yönetmen Ali Özgentürk, Yılmaz Güney ve Zeki Ökten’i özlemle andığını söyledi.

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney ise seyircilerle şunları paylaştı: “Sürü’nün onarılması ve tarihe kazandırılması gerçekten çok önemli. Çünkü Yılmaz Güney, Türkiye sinema tarihinden silinmek istenen bir isim. 12 Eylül’den sonra 104 filminin negatifleri imha edilmiştir. Bu Türkiye sinema tarihine ihanettir.” (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net