07 Nisan 2016 16:26

‘Darfur Kasabı’ görevini 2020’de bırakacakmış

Paylaş

‘Darfur Kasabı’ olarak bilinen Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, BBC’ye verdiği röportajda, 2020’de görev süresinin dolmasının ardından aktif siyaseti bırakacağını söyledi. Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde soykırım ve savaş suçlarından hüküm giymişti.

Ömer El Beşir, ülkenin batısındaki Darfur bölgesinde yeniden alevlenen şiddet konusundaysa güvenlik kuvvetlerinin orantısız güç kullandığı iddialarını reddetti.

1989’dan bu yana Sudan’da iktidarda olan El Beşir, son olarak Nisan 2015’te düzenlenen seçimleri de kazanarak Cumhurbaşkanlığı görevine devam etmişti. Ancak El Beşir, 2015’teki seçimin yarıştığı son seçim olduğunu ifade ederek “2020’de yeni bir Cumhurbaşkanı olacak, ben de eski Cumhurbaşkanı olacağım” dedi. El Beşir daha önce de görevi bırakacağını söyledikten sonra seçimlerde aday olacağını açıklamış, seçimleri kazandıktan sonra da Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmaya devam etmişti.

SOYKIRIMLA SUÇLANIYOR!

Ülkenin batısındaki Afrikalılara soykırım yapmakla suçlanan Beşir’in ülkesi Sudan’da 2003’ten bu yana devam eden çatışmalarda 2,5 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı ifade ediliyor. Birleşmiş Milletler, sadece bu yıl çatışmalar nedeniyle evlerini terk edenlerin sayısının 100 binin üzerinde olduğunu belirtiyor.  Beşir ise Darfur’un kontrol altında olduğunu söyleyerek BM barış gücü askerlerinin bölgede kalmasının bir anlamı olmadığını ifade etti. Ocak ayında ordunun yeni bir harekat başlattığı Marra Dağı bölgesinde orantısız güç kullanıldığı iddialarını kabul etmeyen El Beşir, “Tüm bu suçlamalar mesnetsiz. Hiçbirisi doğru değil” dedi. Marra Dağı bölgesinin tekrar ordunun kontrolüne geçtiğini ifade eden El Beşir, “Tüm dünyaya sesleniyoruz. Gelsinler bir tane ateşe verilmiş köy bulsunlar” dedi. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kendisi hakkında verdiği soykırım kararına da tepki gösteren El Beşir, mahkemeyi siyasallaşmış bir yapı olmakla suçladı. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İngiltere’de asistan doktorlar yine sokağa çıktı: Asistan doktorların direnişi büyüyor

SONRAKİ HABER

Panama Skandalı: İzlanda’da geçici başbakan atandı, seçimler sonbaharda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...