07 Nisan 2016 10:32

Cizre halkına gönderilen buzdolapları kente sokulmadı

Paylaş

ALÎKAR İnsani Yardım ve Dayanışma Derneği tarafından Cizre halkı ile dayanışmak amacıyla ilçeye gönderilen, ancak 5 gündür devlet güçleri tarafından bekletilen 120 buzdolabı, Urfa'ya geri gönderildi. Engellemeye dair herhangi somut bir gerekçenin sunulmadığını belirten Dernek Başkanı Mehmet Pala, "Cizre'de hukuk anormal bir şekilde işliyor. Bizim anladığımız Cizre halkı bir şekilde burada cezalandırılıyor ya da terbiye edilmek isteniyor" dedi. 

Şırnak'ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağının ardından halk ile dayanışmak amacıyla başlatılan "Bir buzdolabı, bir çamaşır makinesi" kampanyası kapsamında ilçeye gönderilen 120 buzdolabına ilçe girişinde polisler tarafından el konularak, İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün kullandığı Yediemin deposuna götürülmüştü. Urfa'daki ALÎKAR İnsani Yardım ve Dayanışma Derneği tarafından halk ile dayanışmak amacıyla toplanan yardımlar 5 günün ardından Urfa'ya geri gönderildi. 

Dernek yetkililerinin uğraşlarına rağmen, Cizre'deki devlet yetkilileri yardımların halka ulaşmasına izin vermedi. 

Dernek Başkanı Mehmet Pala, yardımların engellenmesine ilişkin, 5 gün boyunca ilçede kaldıklarını, yardımların halka ulaşması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi. Cizre'de anlamsız ve keyfi bir hukuk uygulaması ile karşılaştıklarını dile getiren Pala, Kaymakamlık ve emniyetin yardımları engellediğini vurguladı.

Yardım için tüm evrak ve belgelerinin tam olduğunu aktaran Pala, dün gece buzdolaplarını Urfa'ya geri götürdüklerini belirterek, yardımları depoya koyduklarını ve önümüzdeki süreçte bir kez daha halka ulaştırmak için yola çıkaracaklarını söyledi. 

Yardımların engellenmesine ilişkin kendilerine herhangi somut bir gerekçenin sunulmadığını belirten Pala, "Cizre'de hukuk anormal bir şekilde işliyor. Bunu memur arkadaşlar da söyledi zaten. Bizim anladığımız Cizre halkı bir şekilde burada cezalandırılıyor ya da terbiye edilmek isteniyor. Yardım verilecekse devlet eli ile verilmesi gerekir onun haricinde yardım yapacak herkes ya engellenecek ya da yardım zorlaştırılacak. Biz bunu hissettik" diye konuştu.

Dernek yetkililerinin, yardımların engellenmesine ilişkin gün içerisinde basın toplantısı yapması bekleniyor. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ana dilde eğitim için AİHM'e Kürtçe başvuru

SONRAKİ HABER

Türk Telekom: Google servislerine erişim sorunu siber saldırıdan kaynaklanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...