07 Nisan 2016 10:02

Sakık: Biz halen meclisteyiz ama dokunulmazlığımızı kaldıranlar tarihin çöp sepetinde!

Paylaş

Tansu Çiler döneminde dokunulmazlıkları kaldırılarak meclisten atılan DEP'li vekillerden Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Sırrı Sakık, dokunulmazlık tartışmaları üzerine, "O gün onlara gidiyoruz ama geri döneceğiz' dedik. Biz geri döndük, ancak onlar tarihin çöp sepetine gittiler" dedi. Sakık, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "Taş üstünde taş baş üstünde baş kalmasın" şeklindeki katliam çağrısına rağmen dokunulmazlığının tartışılmamasına da tepki gösterdi. 

AKP, HDP'li vekilleri meclisten atmayı, yerel belediyelere de kayyum atamayı amaçlıyor. AKP dokunulmazlıkları bir şantaj aracına dönüştürürken, daha önce benzer uygulamalara maruz kalan Kürt siyasetçiler AKP'yi "Çiller-Güreş siyasetine dönmek ve onu da aratır bir faşizmi hayata geçirmekle" eleştirdi.

23 YIL ÖNCEKİ YÖNTEMLER TEKRARLANIYOR

2 Mart 1994 tarihinde DEP milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılarak meclisten atılan DEP eski Milletvekili ve Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Sırrı Sakık, aradan geçen 22 yıla rağmen ülkeyi yönetenlerin yol ve yöntem konusunda değişmediğini belirterek, "Hala demokratik siyaseti susturarak sorunları çözmek istiyorlar. Hala 23 yıl önceki yol ve yöntemleri tekrarlıyorlar" dedi. 

'BARIŞ İKLİMİNDEN TEHDİT İKLİMİNE TANIKLIK EDİYORUZ'

Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar Kürtlerin hak, hukuk ve demokrasi arayışı içinde olduğunu ifade eden Sakık, "Demokrasiden, kardeşlikten ve çözüm sürecinden bahsediliyor. PKK lideri Abdullah Öcalan 99 yılında iki gerilla grubunu çağırdı. Avrupa'da siyaseten çözüm olsun diye bir kafile çağırdı. AKP iktidarı döneminde de birkaç süreç yaşandı. Dolmabahçe mutabakatında bir masanın etrafında ortak hukuk oluşturulmak istendi. Herkesi umutlandıran bir süreçti. Ancak 90'ların kanlı şiddet iklimini durduracak barış ikliminden; dokunulmazlık iklimine, tehdit iklimine yeniden tanıklık ediyoruz. Yani yöneticiler, aktörler değişiyor ancak anlayış değişmiyor. Uzun tutukluluk ve siyaset yasağı Kürt sorununu çözmüş olsaydı, bu gün bunları konuşmuyor olacaktık. Demek ki bu anlayış sorunları çözmüyor" değerlendirmesi yaptı. 

'BİZ GİDİYORUZ AMA ER GEÇ DÖNÜP GELECEĞİZ'

1994 yılında dokunulmazlıkları kaldırıldığında o dönemki Meclis'te, "Biz gidiyoruz ama er geç dönüp geleceğiz" dediklerini anlatan Sakık, "Biz olgunlaşmış bir fikrin savunucularıydık. Dokunulmazlıklarımızın kaldırılma talimatını Güreş ve Çiller verdi. Parlamento da bu talimat doğrultusunda karar verdi. Biz döndük, ancak o kararı verenlerin hiçbiri yoktu. 2012'deki dokunulmazlık tartışmaları gündemdeyken bunu o zaman hatırlattık. O gün bizim dokunulmazlıklarımızı kaldıranların hiç biri parlamento da yoktu. Hepsi tarihin çöp sepetine gitmişti. Biz oradaydık" dedi. 

'BAHÇELİ KATLİAM ÇAĞRISI YAPIYOR'

Kürt sorununun çözümünün siyaseti daraltmaktan değil diyalogdan geçtiğine dikkat çeken Sakık, "Ancak Kürt siyasetçileri siyasetin dışına itilmek isteniyor" dedi ve bu yanlıştan vazgeçilmesi çağrısında bulundu. MHP Genel Başkan Bahçeli'nin "Taş üstünde taş, baş üstünde baş kalmasın" şeklindeki katliam çağrılarına rağmen dokunulmazlığının tartışılmadığını belirterek, burada tartışma konusu olanın Kürt vekillerin dokunulmazlıkları olduğunu söyledi. Sakık, MHP Lideri'nin faşizan söylemlerine yönelik, "Bu jenosit anlayışıdır. Bu bir katliam çağrısıdır. Buna isim bulmakta bile zorlanıyorum. Böylesi bir anlayış Kürt milletvekillerinin parlamento da kalmasına müsaade eder mi? Ancak her şeye rağmen Türkiye'de vicdan sahibi insanların olduğunu bu tekçi anlayışa barikat kuracağına inanıyorum. Çünkü herkesin ruhu ölmedi. Haktan ve adaletten yana olan ruhun bu topraklarda daha güçlü olduğuna inanıyorum" tepkisinde bulundu. 

'ÇİLLER VE GÜREŞ RUHU KÜRT SORUNUNU DAHA FAZLA KANGRENLEŞTİRİR'

Öcalan'ın 2013 Newroz'unda sunduğu çözüm önerisinin ruhuna uygun bir şekilde siyasetin dizayn edilmesi gerektiğine işaret eden Sakık, "1990'ların Çiller ve Güreş'in ruhunu hayata geçirmek Kürt sorununu daha fazla kangren haline getirecek. Bu ruhun sonucunda Anadolu ve Kürt coğrafyasının her köşesine cenazeler gidiyor. Daha sonra cenazelerde 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları atılıyor. Vatanın bölündüğü falan yok, ancak iki taraftan da insanlar ölüyor. Gidin ölenlerin anne ve babalarına sorun bakalım çocukları ölmüyor mu? İnsanlar ölüyor" şeklinde konuştu. 

'ÖCALAN'IN ÖNERİLERİ ANAYASAL GÜVENCEYE ALINIRSA SORUN ÇÖZÜLÜR'

Öcalan'ın "Silahlar artık miadını doldurdu" sözünün yasal ve anayasal güvenceye alınmasıyla sorunun çözüleceğini belirten Sakık, ayrıca bu konuda AKP'de ve Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında yaşanan görüş farklılıklarına dikkat çekti. 

‘YA YENİ BİR YOL BULACAĞIZ, YA YENİ BİR YOL YAPACAĞIZ’

Türkiye'nin kendi coğrafyasında barışını sağlaması gerektiğini belirten Sakık, "Türkiye birinci derece komşusu olan Kürtlerle kardeşlik ve barış hukuku oluşturmalıdır. Türkiye'nin tek çıkış yolu budur. Türkiye o cihatçı kesimlerle kendisine hayat bulamaz. Diğer yollar sürekli denendi. Acı dolu bir süreç yaşandı. Hepimiz çok ağır bedeller ödedik. Bu ülkede kimse bu acıları hak etmedi. Ya yeni bir yol bulacağız ya da yeni bir yol yapacağız" ifadelerini kullandı. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Bakü'de

SONRAKİ HABER

Ana dilde eğitim için AİHM'e Kürtçe başvuru

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...