06 Nisan 2016 17:52

Panama’nın yolları Londra’ya çıkmış

Panama Belgeleri, paravan şirketler aracılığıyla kazanılan milyarlarca doların İngiltere Emlak Piyasası’na yatırıldığını gösteriyor.

Paylaş

Dünya liderleri ve büyük patronlar Panama’da vergi kaçırarak kazandıkları paraları İngiltere’ye yatırmışlar. Panama Belgeleri, paravan şirketler aracılığıyla kazanılan milyarlarca doların İngiltere Emlak Piyasası’na yatırıldığını gösteriyor.  

Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı bin Zayid el Nahyan. El Nahyan İngiltere’de en çok gizli gayrimenkul sahibi olan kişilerden biri. Mossack Francesa hukuk şirketi aracılığıyla Panama’da kurduğu şirketlerden kazandığı parayla Londra’da aldığı bir düzine mülkü bulunuyor ve bunların değeri 1.2 milyar sterlinden fazla. Oxford Sokağı’ndaki BHS binası ya da Bruton Sokağı’nda ve Berkeley Meydanındaki binası bu mülkler arasında... 

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Irak’ın eski Başbakanı İyad Allavi, Nijerya Delta eyaleti eski valisi James İbori gibi çok sayıda önemli mevkilerde bulunmuş siyasetçi de Panama üzerinden Londra’da pahalı mülkler edinenlerden birkaçı.  Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud ise Panama değil Virgin Adalarındaki şirketleri aracılığla İngiltere’de lüks evler ve yat almış.

Guardian’ın haberine göre Birleşik Krallıkta’ki 170 milyar sterlin değerinde gayrimenkul deniz aşırı hesaplarla ödendi. Bu mülklerin çoğu İngiltere’nin başkenti Londra’ya bulunuyor. Londra’da ise gayrimenkul değerleri dudak uçuklatacak yükseklikte.  Öte yandan vergi cenneti ülkelerde kurulmuş ve Britanya merkezli 31 bin şirketin en az onda birinin Mossack Fonseca şirketi ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. 

Mossack Fonseca şirketi, Panama Belgelerinin merkezini oluşturuyor. Bu şirketten sızdırılan 11.5 milyon belge dünya genelinde 124 bin şirket aracılğıyla nasıl vergi kaçırıldığını gözler önüne serdi. (DIŞ HABERLER)


Merkel ‘Panama Zirvesi’ topladı

Panama’daki Mossack Fonseca hukuk bürosundan sızan belgeler, uluslararası ekonomik sistemin de yeniden sorgulanmasına yol açtı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Uluslararası Para Fonu (IMF), AGİT, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü ve Dünya Çalışma Örgütü genel sekreter ve başkanlarıyla Berlin’de biraraya geldi. IMF Başkanı Christine Lagarde’ın Euronews’a özel demecinde, “Asıl yapılması gerekene sanıyorum 2010-2011’de Fransa’nın başkanlığındaki G20’de başlandı, fakat tamamlanamadı. Aksine bunun çok uzağında kaldık. Daha yapılacak çok şey var. Sürekli geliştirmek ve takipçisi olmak gerekiyor. Çünkü bazı akıllar durmak bilmiyor, sınır tanımıyor” diyerek sistemi değil bireyleri suçladı.  

OBAMA: VERGİ KAÇIRMA KÜRESEL SORUN

Panama Belgeleri’nde ABD’li herhangi bir kişi ya da şirketin olmaması dikkat çekiyor. Önceki akşam belgelerle ilgili konuşan ABD Başkanı Barack Obama ise, vergi kaçakçılığının küresel bir sorun olduğunu belirterek, ABD’de de aynı yollardan çıkar sağlayan kişi ve kurumlar olduğunu söyledi. Temel sorunun, “yasalardaki boşluklar” olduğunu savunan Obama, “Aramızda en zengin olanlar, sistemle oynayabiliyor. Bu nedenle, yıllardan beri vergi sistemimizdeki adaletsizlikleri ortadan kaldırmaya çabalıyorum” dedi. 
Kongrenin bu sorunu çözmek için harekete geçmesi gerektiğini belirten Obama, zenginlerin ve şirketlerin yurtdışı hesaplar açmalarının yasal olduğunu, temel sorunun yasalardaki boşluklar olduğunu söyledi. 

‘BELGELER SİBER SALDIRIYLA SIZDIRILDI’

Panama Belgelerinin kaynağı olan Mossack Fonseca şirketinin kurucu ortağı Ramon Fonseca, belgelerin Panama dışından yapılan bir siber saldırı sonucu sızdırıldığını ileri sürdü. Fonseca, teknik kontroller sonucunda, belgelerin içeriden dışarıya sızdırılmadığının anlaşıldığını belirtti. Ancak Fonseca, siber saldırının hangi ülkeden yapıldığı konusunda bilgi vermedi. Fonseca, konuyla ilgili hukuki şikayette de bulunmuş.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Saldırılarının ardından TEV-DEM’den çağrı: ‘Şeyh Maksud’a sesiz kalmayın’

SONRAKİ HABER

İBB Meclisi AKP Grup Başkanı Tevfik Göksu “cemevi yapacağım” demişti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...