06 Nisan 2016 17:39

Saldırılarının ardından TEV-DEM’den çağrı: ‘Şeyh Maksud’a sesiz kalmayın’

Paylaş

Suriye’nin Halep şehrinde YPG’nin kontrolündeki Şeyh Maksud mahallesine cihatçı grupların saldırıları sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 18’e yükseldi. TEV-DEM Yürtüme Konseyi, Suriye’deki ateşkesi takip eden kesimlere,  Şeyh Maksud mahallesi ve çevresinde yapılan sivil katlimalarına karşı harekete geçme çağrısında bulundu. Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) ve ENKS’ye bağlı, aralarında Türkiye destekli cihatçıların da içinde yer aldığı gruplarında saldırılarında yaralıların sayısı ise 63 olarak açıklanmıştı.

‘4 SİVİLE DAHA ULAŞILDI’

ANHA’nın haberine göre, SUK ve ENKS’ye aynı zamada da Türkiye ve Suudi Arabistan tarafından desteklenen cihatçı grupların Şeyh Maksud mahallesine dönük düzenlediği saldırılar yoğunlaşarak sürüyor. Cihatçıların saldırılarında yaralanan sivillerden birinin dün gece 04: 00 sularında can vermesiyle  yaşamını yitirenlerin sayısı 18’ye çıktı. Ayrıca saldırıda yaralan 4 sivile daha enkazdan çıkarıldı. Gazetemiz baskıya girdiği esnada, bölgede bulunan ANHA muhabirleri, saldırıların devam ettiğini bildirdi. 

‘SESİZLİĞİ KINIYORUZ’

TEV-DEM Yürtüme Konseyi, yazılı bir açıklama yayımlayarak,  Şeyh Maksud  mahallesine  ve Şehba bölgesine dönük saldırılarına karşı Suriye’deki ateşkesi takip eden kesimlere duyarlılık çağrısında bulundu.  Ağır silahlar, cehennem havanları ve zehirli gazlarla sivillerin de hedef alındığı saldırlarda içerisinde yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu 100’den fazla sivilİN YAŞAMINI yitirdiğini bildiren TEV-DEM “SUK’a bağlı ve Türkiye destekli gruplarının sivillere dönük saldırılarını ve Suriye’deki Ateşkesi İzleme Özel Koordinasyonu  ile uluslararası güçlerin mahalledeki katliama karşı sessiz kalışını kınıyoruz.” dedi. (DIŞ HABERLER) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hayatını kaybeden Usta Tiyatrocu Erhan Abir, sahneden uğurlandı

SONRAKİ HABER

Annelere ücretsiz ulaşım Sayıştay onayını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...