06 Nisan 2016 17:20

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussef: Yolsuzluk iddiaları darbe amaçlı

Paylaş

Hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifası istenen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussef, hükümette değişikliğe gidilmeyeceğini açıkladı. Roussef’in selefi Lula Da Silva’yı hükümete alarak yolsuzluk soruşturmasına karşı kısmi koruma sağlamasının ardından ülkede geniş çaplı protesto gösterileri yaşanmıştı. Roussef şimdi de 2014 seçimlerinden önce bütçe rakamlarını çarpıttığı suçlamasıyla karşı karşıya.

Euronews’un haberine göre Dilma Roussef, giderek artan yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları ile istifa çağrılarını ise “darbe girişimi” olarak nitelendiriyor: “Bu iddiaları hükümetin değişimi için kullanmak benim için bir darbe niteliğinde… Evet bir darbe. Hiçbir hukuki dayanakları yok.”

Lula Da Silva ve iki oğlu Petrobras skandalı sebebiyle sorgulanmış ve gözaltına alınmıştı. Lula kamu şirketi Petrobras ile iş yapmak isteyen müteahhitleri ailesinin vakfına bağış yapmaya zorlamakla suçlanıyordu. Roussef ani bir kararla Lula’yı hükümete alarak kısmi dokunulmazlık zırhı altına girmesini sağladı. Ancak bu karar sokaktaki tepkiyi dindirmediği gibi bir hükümet krizine de yol açtı. Hükümetin önemli ortaklarından Brezilya Demokratik Hareket Partisi (PMDB) mensubu 6 bakan kabineden istifa etti. Roussef’in hükümetin devam edeceği yönündeki açıklaması ise hükümet içindeki çekişmeleri yatıştırmaya dahi yetmedi. İstifası istenen başlıca isimlerden Adalet Bakanı José Eduardo Cardozo hükümet ortağı ve başkan yardımcısı Michel Temer’i suçladı. Ancak diğer yandan Temer de istifa baskısı altındaki isimler arasında bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD’de ön seçim maratonu: Son zafer Cruz ve Sanders’ın

SONRAKİ HABER

İYİ Parti'den Kanal İstanbul Projesi'ne itiraz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...