06 Nisan 2016 17:12

ABD’de ön seçim maratonu: Son zafer Cruz ve Sanders’ın

Paylaş

ABD’de başkanlık yarışı sürerken, son olarak Wisconsin eyaletinde yapılan ön seçimleri Cumhuriyetçiler’den Ted Cruz ve Demokratlar’dan ise Bernie Sanders kazandı. 

Ted Cruz rakibi milyarder iş adamı Donald Trump’ı geride bırakarak önemli bir başarı elde etti. Demokratlar adaylardan Bernie Sanders de adaylık yarışını önde götüren Hillary Clinton’a karşı Wisconsin’de üstünlük sağlamayı başardı.

BBC’nin haberine göre Cumhuriyetçiler arasındaki başkan adaylığı yarışını Donald Trump önde götürmeye devam ediyor. Ancak Trump’ın adaylık için gereken delege sayısına ulaşamama ihtimalinin bulunduğu ifade ediliyor.

Trump’ın rakipleri, milyarder işadamının ön seçimlerde yeterli delegeyi toplayamaması halinde düzenlenecek olan parti kurultayında farklı bir adayın Kasım ayındaki seçimlerde Cumhuriyetçileri temsil etmesinin sağlanabileceğini düşünüyor.Delege sayısının yeterli olmadığı durumlarda düzenlenen parti kurultayında başkan adayını delegeler değil, parti yönetimi belirliyor.

CRUZ: BİR DÖNÜM NOKTASI OLDU

Wisconsin’in Milwaukee kentinde konuşan Ted Cruz, “Bu akşam bir dönüm noktası oldu. Amerikan halkı sesini duyurdu. Kazandık çünkü Cumhuriyetçileri birleştiriyoruz” dedi.

Cruz’un başkan adaylığı için yeterli delege sayısına ulaşması beklenmiyor. Ancak Cumhuriyetçilerin yönetimi Texas Senatörü Cruz’u, partinin başkan adayı olarak görmek istediğini ifade etmiş durumda.

İlk sonuçların gelmesinin ardından konuşan Donald Trump ise alınan yenilgiye karşın Cumhuriyetçi başkan adayı olacağını söyledi ve Ted Cruz’u hedef alarak konuştu: Ted Cruz bir kukladan beter. Tam bir Truva atı. Partinin patronları onu başkan adaylığını çalmak için kullanıyor”

SANDERS’A BU ZAFER DE YETMİYOR

Demokratlar tarafındaki yarışta ise kendisini “demokratik sosyalist” olarak tanımlayan Bernie Sanders’ın son ön seçimlerde yakaladığı çıkış devam etti. Sanders’ın ön seçimlerin iki kritik eyaleti New York ve Pensilvanya’daki oylamalar öncesi önemli bir ivme yakaladığı düşünülüyor. Ancak ABD’deki siyasi uzmanlar, Hillary Clinton’ın hala yarışı önde götürdüğünü ve aldığı son yenilgilere karşın büyük olasılıkla Demokratların başkan adayı olacağını belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İngilizler, Hindistan ve Nepal’den çocuk köle satın alıyor!

SONRAKİ HABER

CHP’li İlgezdi’den Devlet Tiyatroları açıklaması: Böyle giderse oyun sahnelenmeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...