Karaman'da TOKİ işçileri 8 aydır ücret alamıyor

Karaman'da TOKİ işçileri 8 aydır ücret alamıyor

Karaman'da TOKİ inşaatında çalışan işçiler 8 aydır ücret alamadıklarını söyledi. 1 aydır yemeklerinin ve elektriklerinin de kesildiğini belirten işçiler, “Ücretlerimizi alana kadar direneceğiz” dedi.

Geçen sene eylül ayında işbaşı yaptıklarını belirten işçiler, “Bizleri çağırdılar, biz de bölge illerinden gruplar halinde geldik” dedi. İşe başladıkları günden bu yana ‘cep harçlığı’ dışında bir ücret almadıklarını ifade eden işçiler, “Sürekli ayın 5’i 10’u diyerek geçiştiriyorlar” dedi. İşçiler yaşadıklarını şöyle anlattı: “Valiye gittik. Bu Başbakanlığa bağlı dedik. Çay parası yok, ekmek parası yok. Kimimiz öğrenci okutuyoruz, ev kiramız var diye sorunlarımız anlattık. ‘Vali, ben burada yetkili değilim’ dedi. Aramızdan seçtiğimiz temsilcilerle Ankara’ya TOKİ Genel Müdürlüğüne gittik. ‘Sizin dosyalar işleme alınacak, size yazı gelecek’ dediler. Gelen yazıda asgari ücret yatırılacak, kalan kısmı için yargıya gidin’ dediler. Ama asgari ücret de yatmadı.”

Bunun üzerine direnişe geçtiklerini belirten işçiler, “Hakkımızı alabilmek için kimimiz kule vincin, kimimiz çatının üzerine çıktı. Saha amirleri ‘Bunlar taşkınlık çıkarıyor’ diyerek polise haber verdi. Polis gelip işçileri darbetti” dedi. Son bir aydır yemek şirketinden yemek de gelmediğini belirten işçiler, “Burada 600 daire yapılıyor. ‘İş devam etsin de yeter’ diyorlar. Biz paramızı alıncaya kadar direnişimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net