06 Nisan 2016 15:14

Gazeteci, yazar, sanatçı ve siyasetçiler 'Özgürlük Nöbeti'nde

Paylaş

Barış Bildirisi'ne imza attıkları için tutuklanan akademisyenler için Bakırköy Kadın Cezaevi önünde tutulan 'Özgürlük Nöbeti' eylemine, çok sayıda tanınmış gazeteci, yazar, sanatçı ve siyasetçi destek verdi. Barış dileklerinin yazıldığı uçurtmaların uçurulduğu, sokak oyunu sahnelenen eylemde erilen mesajlarla da akademisyenlere sahip çıkıldı.

"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı Barış Bildirisi'ne imza attıkları için tutuklanan akademisyenler Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy, Esra Mungan ve Meral Camcı'ya özgürlük talebiyle Bakırköy Kadın Cezaevi önünde başlatılan Özgürlük Nöbeti eylemi, desteklerle büyüyor. Nöbet eylemine bugün de 78'liler Girişimi, Barış İçin Herkes, Barış İçin Kadın Girişimi, Halkevleri üyeleri destek ziyaretinde bulundu.

Yine aralarında Zülfü Livaneli, Sema Kaygusuz ve Suavi'nin de yer aldığı birçok yazar ve sanatçı da nöbete destek verdi. 

Barış dileklerinin yazıldığı uçurtmaların uçurulduğu eylemde, "Susma sustukça sıra size gelecek", "Barış talebi yargılanamaz" dövizleri taşındı.

CELALEDDİN CAN: AKP, BARIŞ DİYEN HERKESİ HAPSETTİ

Nöbette açıklama yapan 78'liler Girişimi Sözcüsü Celaleddin Can, AKP Hükümeti'nin barışa tahammülü olmadığını belirterek, "AKP, barış diyen herkesi hapsetti. Cumhurbaşkanı akademisyenleri 'terörist' ilan ediyor ve tutuksuz yargılanmalarını istiyor. Vatandaşlıktan mahrum etmek istiyor. Ama muhakkak Saray yenilecek. Biz bunu 70'li yıllarda yaşadık asla boyun eğmedik yine eğmeyeceğiz" dedi.

Nöbet eyleminde Barış İçin Herkes Girişimi'nden tiyatrocular da 'Savaş' temalı sokak oyununu sahneledi. 

TİYATROCU AYŞEGÜL TOZEREN: BARIŞ SUÇSA BU SUÇU İŞLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Girişim adına açıklama yapan Ayşegül Tozeren de barış için mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, "Amasız, fakatsız, barışı ve akademisyenleri savunacağız. Barış suçsa bu suçu işlemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

ZÜLFÜ LİVANELİ: ASLINDA BURADA GÜNEŞ NÖBETİ TUTULUYOR

Eyleme katılan Yazar Zülfü Livaneli de kısa bir konuşma yaptı. Livaneli, "Aslında burada güneş nöbeti tutuluyor. Buraya güneş toplamaya geldik. Akademisyenler yurttaşlık görevlerini yaptıkları için tutuklandı. Şimdi de vatandaşlıktan çıkarılmak isteniyor. Akademisyenler bir an önce serbest bırakılmalı" ifadelerini kullandı. 

GAZETECİ ERTUĞRUL MAVİOĞLU: YA DEMOKRASİ YA HİÇ

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ise AKP faşizmine karşı mücadele ettiklerini söyledi. Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Baban da Kemal'in "Ya demokrasi ya hiç" sözünü hatırlattı. 

BABA MÜSLÜM KAYA: ONLAR BİR ŞAFAK ATTILAR İNŞALLAH GÜN DOĞACAK

Tutuklu akademisyenlerden Muzaffer Kaya'nın babası Müslüm Kaya da "Onlar bir şafak attılar inşallah gün doğacak" diye konuştu. 

Eylemde son olarak Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, AKP'nin barıştan korktuğunu belirterek, "AKP, gerici, neoliberal bir zihniyetin tezahürüdür. O nedenle bugün akademisyenler tutuklanıyor. Akademisyenlere sahip çıkmak için buradayız" dedi. Nöbet eylemi saat 15.00'e kadar devam etti. (DİHA)

 


 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İlaç Takip Sistemi'nde 1 günlük kesinti yaşanacak

SONRAKİ HABER

Şehri Aziz Dibek Kahvesi'nde çalışan öğrenciler: Ücretlerimiz zamanında ödenmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...