06 Nisan 2016 14:52

Yüksekova'ya yürüyen barış anneleri: Kan kanla yıkanmaz, bu savaş durmalı

Paylaş

25 gündür süren sokağa çıkma yasağı ve mahallelere dönük saldırıların önüne geçmek, ilçedeki çocuklarına ulaşmak isteyen Barış Anneleri, dün Van’dan Hakkari’nin Yüksekova ilçesine doğru yola çıktı. Geceyi Başkale’nin Samandöken köyünde geçiren Barış Anneleri’nin yürüyüşü Yeniköprü Jandarma Karakolu’nda askerler tarafından engellendi. Valilik kararını gerekçe gösteren askerler yürüyüşe izin vermedi. 

‘ÇOCUKLARIMIZA GELECEK KURŞUN BİZE GELSİN’
Askerlere tepki gösteren Barış Anneleri adına konuşan Zekiye Kaya, “Çocuklarımıza gelen kurşun bize gelsin” diyerek canlı kalkan olmak için Yüksekova’ya gitmek istediklerini söyledi. “Devlet barıştan korkuyor” diyen Kaya, “Kan kanla yıkanmaz, bu savaşı durdurmalıyız” dedi. 

‘ASKER DE POLİS DE GERİLLA DA ÖLMESİN DİYE YÜRÜYORUZ’
Yürüyüş sırasında bir polisle 57 yaşındaki Barış Annesi Zekiye Kaya arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Kaya, “Burada ne yapıyorsunuz” diye soran polise Kürtçe yanıt verince polis, “Türkçe konuş. Ne diyorsun küfür mü ediyorsun” dedi. Bunun üzerine Kaya, “Biz barış için yürüyoruz. İnsanlar ölmesin diye. Asker de polis de gerilla da ölmesin diye yürüyoruz” dedi. Anneler geçişlerine izin verilmemesi üzerine Van’a geri dönmek için yola çıktı. (Hakkari/DİHA)

 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DİSK kiralık işçilik tasarısının geri çekilmesini istedi: ‘İnsan ticareti’ ve ‘köleliği’ oyluyorlar

SONRAKİ HABER

TMMOB'den çağrı: Gelin, Kanal İstanbul’a karşı dava açalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa