06 Nisan 2016 14:44

İHD: Kiralık işçiliğin olduğu ülkelerde işçiler örgütsüz ve güvencesiz

İHD: Kiralık işçiliğin olduğu ülkelerde işçiler örgütsüz ve güvencesiz

Paylaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerinde bile, özel istihdam bürolarının uygulandığı ülkelerde işçilerin güvencesiz ve örgütsüz çalışma koşulları dikkat çekiyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) yaptığı yazılı açıklamayla özel istihdam bürolarının olduğu ülkelerdeki işçilerin sorunlarına dikkat çekti. Özel İstihdam Bürolarına işçi kiralama yetkisini veren yasa tasarısının, işçinin sendikalaşma, toplu sözleşme bağıtlama, sosyal hak talep etme, direniş, grev yapma hakkını ortadan kaldıracak, emekli olma şansını yok edecek, hem köle tüccarı şirket, hem işveren tarafından çifte sömürüye tabi tutacağı belirtilen açıklamada, bu uygulama ile amaçlanan temel hedeflerden birisinin de emekçiler açısından örgütlenme ve mücadele hakkını tamamen ortadan kaldırmak olduğu vurgulandı. 

Dünyada Özel İstihdam Bürolarında Çalışanların Sendikalaşma oranının da oldukça düşük olduğu kaydedilen açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı raporlarının verilerine yer verildi. Açıklamadaki yabancı ülkelerde Özel İstihdam Bürolarında çalışanların sendikalaşma oranları şöyle;

Fransa’da: yüzde 0,9. 
İtalya’da: yüzde 1,4-,1.7. 
Hollanda’da: yüzde 7. 
Lüksemburg: yüzde 5.

Aynı raporda Belçika, Fransa ve Hollanda’da yapılan araştırmaların, büro işçilerinin diğer işçilere kıyasla daha fazla iş sağlığı ve güvenliği risklerine maruz kaldıkları da belirtiliyor. 

Açıklamada Fransa’da oluşturulan iş kazaları endeksinde, ortalama iş kazası oranı 1,94 iken, büro işçileri için bu oran 6,10 olduğu kaydedildi. 

Açıklamada ayrıca AKP'nin 13 yıllık iktidarı döneminde bir milyon 400 bin iş "kazası" yaşandığı ve bu kazalarda 17 bin işçinin yaşamını yitirdiği, 75 bin işçinin ise iş göremez hale geldiğine dikkat çekildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Nusaybin'de bombardıman ve çatışmalar sürüyor

SONRAKİ HABER

Aşırı sağcı İtalya İçişleri Bakanı Salvini polisleri savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa