06 Nisan 2016 08:22

Af Örgütü: 2015'teki idam sayısının son 25 yılın en yüksek seviyesi

Paylaş

Londra merkezli insan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl dünya genelinde toplam 1634 kişinin idam edildiğini, idamların yüzde 90'ının İran, Pakistan ve Suudi Arabistan'da gerçekleştiğini açıkladı. 

BBC'nin haberine göre, Af Örgütü'nün raporunda 2015'te idam edilenlerin sayısının 2014'e kıyasla 573 kişi daha fazla olduğu, bunun da yıllık bazda yüzde 54'lük bir artış anlamına geldiği belirtildi. 2015'teki idam sayısının son 25 yılın en yüksek seviyesi olduğu da vurgulandı. 

Raporda, Suudi Arabistan'daki idamların 2015'te yüzde 76 artarak 158'e çıktığı, İran'da ise yüzde 31'lik artış sonucu 977 kişinin idam edildiği kaydedildi. Af Örgütü, geçen yıl Pakistan'da gerçekleşen 326 idamın ise ülke için bir rekor olduğunu aktardı. Hem İran'da hem de Pakistan'da 18 yaşının altındaki kişilerin de idam edildiği yönünde bilgiler aldıklarını iddia eden Af Örgütü, başka ülkelerde de idam cezasıyla karşı karşıya olan çocukların bulunduğu uyarısını yaptı. 

Rapora göre Çin'le ilgili resmi veri bulunmuyor. Ancak Af Örgütü, 1000'in üzerinde kişinin idam edildiğine inanıyor. Çin'de idam cezasının devlet sırrı olarak kabul edilmesi nedeniyle idam edilen kişilere dair bilgiler kamuoyuyla paylaşılmıyor. 

ABD'de ise geçen yıl neredeyse yarısı Texas eyaletinde olmak üzere toplam 28 idam gerçekleştirildi. 

Kongo, Fiji, Madagaskar ve Surinam'da idam cezaları kaldırıldı. 

2015 sonu itibariyle idam cezasını kaldırmış olan ülkelerin sayısı 102'ye çıktı. (CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Maraş'a Nazi kampı modeli mi?

SONRAKİ HABER

Resmi kurumu seçim kampanyasında kullanan İspanya Başbakanı Sanchez'e para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...