06 Nisan 2016 04:45

Çorlulu işçiler saldırı yasalarını ve 1 Mayıs'ı konuştu

Paylaş

Çorlu İşçi Komitesinin çağrısıyla yapılan panel-forumda gündemde olan saldırı yasaları ve bu yasalara karşı neler yapılabileceği tartışıldı. İşyerlerinde yapılacak bilgilendirme çalışmaları ve kurulacak birliklerin önemine dikkat çekilen etkinlikte, “1 Mayıs’ta bütün fabrikalar ve işyerlerinde birliğimizi büyütecek bir tutum alırsak, sermayenin kurmak istediği kölelik düzenine çomak sokmaya başarabiliriz” çağrısı yapıldı.

Değişik sektör ve fabrikalardan bir araya gelen işçilerin oluşturduğu Çorlu İşçi Komitesi kiralık işçilik, kıdem tazminatları ve taşerona kadro verme aldatmacası gibi işçi ve emekçilere yönelik saldırılara karşı ne yapmalıyız sorusuna cevap aramak için panel-forum düzenledi. Çorlu Sanayi ve Ticaret Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan ve Sendika Uzmanı Onur Bakır katıldı.

Farklı fabrikalardan işçilerin ve kamuda çalışan taşeron işçilerin katıldığı etkinlikte Sendika Uzmanı Onur Bakır kiralık işçilik, kıdem tazminatı ve taşeron işçilere dayatılan sözleşmeli personel uygulamasıyla ilgili sunum yaptı. Hükümetin son hazırladığı yasaların işçi ve emekçileri kölece çalışma koşullarına mahkum etmek ve ellerindeki son haklarının alınmak anlamına geldiğini dille getiren Onur Bakır, bu yasaların çıkması halinde sermayenin istediğini yapmasının önündeki engellerin de kaldırılacağını belirtti.

ÖNCE İŞYERLERİNDE BİRLİK OLUNMALI

Patronlar ve patron örgütlerinin istedikleri yasaları hükümetin önüne koyduğunu, anlatan Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, hükümetin de işçilerin birliğinin zayıfladığı ve bölündüğü ortamları fırsat bilerek bu yasaları çıkarmaya çalıştığını ifade etti.
“Bugün sendikaların zayıflığı, bölünmüşlüğü ve sendikalar içinde hem patronlarla hem de Hükümet eliyle güçlendirilen iş birlikçi tutum işçi sınıfının mücadelesini baltalıyor. İşçilerin kendi sorunlarına duyarsız olması patronların işine yarıyor ve hükümetlerin elini kolaylaştırıyor” diyen Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, öte yandan buna karşı verilecek mücadele için işçi sınıfının mücadele deneyi ve birikiminin olduğuna dikkat çekti. Saldırıları engellemek için ilk önce bu sorunları işyerlerinde işçilerle tartışıp kavratmak gerektiğine dikkat çeken Aslan, şöyle devam etti: “Kendi işyerimizde örgütlendikten sonra itirazlarımızı buradan başlatmalıyız. Fabrikalarda kurduğumuz bu birlikleri birleştirerek mücadeleyi büyütür ve bu yasaları engelleyebiliriz. Bunu yapamadığımız takdirde daha büyük saldırılar ile karşı karşıya kalacağız.”

TALEPLERLE 1 MAYIS’A

Sermayenin yeni bir düzen kurmaya çalıştığına dikkat çeken Aslan, yaklaşan 1 Mayıs’a dikkat çekerek, “İşçi sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü. İşte 1 Mayıs’ta bütün fabrikalar ve işyerlerinde birliğimizi büyütecek bir tutum alırsak sermayenin kurmak istediği kölelik düzenine çomak sokmaya başlarız. Bu etkinliği düzenleyen işçi komitesi ve işçiler bir tutum alarak yanına sendikaları da katıp Çorlu gibi sanayi merkezinde 1 Mayıs’ı örgütleyebilir. Bu düzenlenecek 1 Mayıs’ta işçiler sermayenin ve sermaye hükümetinin saldırılarına karşı sesini yükseltip birliğini büyüterek engelleyebilir” diye konuştu.

BİRLİĞİMİZİ KURARSAK BU YASALAR BÖYLE ÇIKMAZ

Konuşmalardan sonra söz alan kamuda çalışan taşeron işçiler yeni üye oldukları sendikanın kendilerini bilgilendirmediğini, sözleşme dönemi olmasına rağmen hiç bilgilendirme yapmadığını dile getirdi. Çıkarılmak istenen yasalar ve patronların yanı sıra sendikalarındaki bürokratik anlayışa karşı da mücadele etmek zorunda kaldıklarını ifade eden işçiler, “Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Bir yandan da işçiler içinde sorunlarımıza duyarlılık arttı. İşçi kendi arasında tartışıyor. Ama arkadaşlarda bir korku da var. Bu korkuyu aşıp birliğimizi kurarsak bu yasalar böyle çıkmaz” dedi.
(Çorlu/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CarrefourSA’da toplu işten atma

SONRAKİ HABER

Brezilya, kırk katırla kırk satır arasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...