05 Nisan 2016 19:49

HDP- KJA Kadın Meclisleri, istismarcıları koruyanları protesto etti

Paylaş

HDP Kadın Meclisleri yaptığı basın açıklamasıyla Ensar Vakfı'nı ve vakfı koruyan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı protesto etti. Kendileri ve çocukları için güvenli bir ülkede yaşamak istediklerini belirten kadınlar, "Türkiye'de vahşet sistematik bir hal aldı. Dün sessiz kalınan, meşrulaştırılan taciz ve tecavüzler sonrası bugün bu duruma gelinmiştir" dedi.

Yüksel Caddesi'nde bir araya gelen kadınlar "Tecavüz aklanmaz hesap sorulur",  "Tecavüzcü AKP hesap verecek" sloganları atıldı. Açıklamaya HDP Siirt Milletvekili Besime Konca da destek verdi.

HDP-KJA Kadın Meclisleri adına açıklamyı yapan Derya Uysal, Ensar Vakfı olayından sonra Türkiye'nin dört bir yanından taciz ve tecavüz haberlerinin geldiğini belirtti. Bu haberlerin sıklığının sorunun münferit değil, sistematik olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Uysal, "Kürdistan'da bölge okullarında yaşananları, Pozantı Cezaevi'nde bir işkence yöntemi olarak kullanılan taciz ve tecavüzleri biliyoruz. Bu devletin giymiş olduğu bir kimliktir" dedi.

Kadınların, çocukların giyimleri; oturup kalkmaları ile ilgili her fırsatta fetva veren Diyanet Başkanlığından  bu konuyla ilgili henüz bir şey duymadıklarını dile getiren Uysal, AKP iktidarı ile birlikte 2011 yılından bu yana kadının sadece aile içinde görüldüğü bir politikanın izlendiğini kaydetti. Uysal şu şekilde devam etti: "ECPAT'ın yayımladığı rapora görte Türkiye'de on binlerce çocuğun sesk kölesi olduğu, ergen kızların zengin işadamlarına satıldığı, evsiz çocukların çocuk pornolarında kullanıldığı bir Türkiye var artık. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu Karaman'daki olayla ilgili faiileri cesaretlendirdi, büyük bir şüphe oluşturdu. HDP gensoru verirken iktidar partisi gensorunun görüşülmesini reddetti. Bizim ne sabrımız ne de takatimiz kaldı. Dün bunlara sessiz kalınması sonrası bugünlere gelinmiştir" dedi.

'TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ YAŞAMI SAHİPLENMELİ'

HDP Milletvekili Besime Konca da kadın ve çocuklara uygulanan her tür şiddete karşı alanları boş bırakmadıklarını dile getirdi. Susmayacaklarını, toplumun da bunun karşısında susmaması gerektiğini belirten Konca, "AKP faşizmi karşısında yaşadığımız sadece siyasi, ekonomik kaygılar; katliam, savaş kaygısı değildir. Bugün çocuklara uyguladıkları taciz ve tecavüzler sadece bedensel değildir. Bu toplum olarak irademize, geleceğimize gerçekleştirmek istedikleri taciz ve tecavüzdür" dedi. Konca kadınların, çocukların, toplumun her kesiminin yaşamını sahiplenmesi gerektiği vurgusu yaptı.
HDP Ankara İl Başkanı Birsen Kaya ise AKP'nin iktidara geldiğinden bu yana kadına şiddetin giderek artığını söyledi. AKP iktidarının kadına şiidet seceresinin kabardığını ifade etti. Karaman'da 45 çocuğun yaşadığı istismarı, istisna diyerek üzerini örtmeye çalıştıklarını kaydeden Kaya, "İstisnalar bu ülkede kaideyi meşrlaştırı. Kadın katillerini, tecavüzcülerini koruyan, çocuk istismarcılarını koruyan iktidarınız yerin yedi kat dibine batsın" dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Kalp yiyen' ÖSO komutanı öldürüldü

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan eleştirilere yanıt: 'Önüne yatma' ifadesini siyasi literatüre AKP soktu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...