05 Nisan 2016 18:18

Kocaeli'de Erdoğan'a hakaret davası görüldü

Kocaeli'de Erdoğan'a hakaret davası görüldü

Paylaş

Kocaeli'de CHP, EMEP, SYKP ve Birleşik Haziran Hareketi üyeleri hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla açılan dava görülmeye başlandı.

Birleşik Haziran Hareketi’nin, geçtiğimiz yıl Belediye İş Hanı önünden İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı’na kadar gerçekleştirdiği yürüyüşe katılan çok sayıda isim, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeye çağrılmış, sonrasında dava açılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılanan 22 kişi hakkında açılan davanın ilk celsesi 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Sanık durumunda yargılananlara mahkeme ve adliye önünde yoğun destek vardı. Destek veren yaklaşık 200 kişinin arasında CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ve CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi de vardı.

9 HAZİRAN'A ERTELENDİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Halit Çokan ise, savcılığın Türk Ceza Kanunu’nun 299. Maddesi’nde ‘Cumhurbaşkanlığı’na hakaret’ olarak düzenlenen madde çerçevesinde 2 yıldan 4 yıla kadar hakkında dava açılan şahısların cezalandırılmasını talep ettiğini belirtti. Çokan, "Kocaeli’de bu şekilde açılmış 8 dava var" ifadelerini de kullandı.

Yargılananların arasında Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan, o dönem ÖDP İl Başkanı olan Osman Bahçeci, SYKP İl Temsilcisi Çetin Ak, CHP İl Gençlik kolları üyesi ve Birleşik Haziran Hareketi üyelerinin de bulunduğu dava 9 Haziran tarihine ertelendi. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bilgi Üniversitesi'nde bir öğrenci intihara kalkıştı

SONRAKİ HABER

AYM: Toplantı ve gösteri hakkı ihlal edilmiştir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa