05 Nisan 2016 17:03

Beritan Canözer: Gazetecilerin duyarlılığı sayesinde buradayım

Paylaş

Haber takip ederken “Heyecanlı” olduğu iddia edilerek gözaltına alınan JİNHA Muhabiri Beritan Canözer, tutuklulara yönelik baskı politikalarını JİNHA’ya anlattı. 101 gün cezaevinde kalan Beritan,  Sur’daki sokağa çıkma yasağının protesto edildiği yürüyüşte haber takibi esnasında gözaltına alınmıştı. 

Beritan Bölge’de gazetecilik yapan meslektaşları ile dayanışmaya gelen haber nöbeti ekibine teşekkür ederek, “Gazetecilerin oluşturduğu duyarlılık ve kamuoyu ile bugün buradayım.” dedi.

‘CEZAEVİNDE TALEPLER HAFTALARCA ERTELENİYORDU’

Cezaevlerinde siyasi tutuklular üzerinde büyük bir baskı olduğunu ve bu baskıların gün geçtikçe arttığını belirten Beritan, “Cezaevindeki baskılar kendini farklı boyutlarda gün yüzüne çıkarıyor. Örneğin tutuklunun attığı bir slogana görüş yasağı verilerek bir ay boyunca ailesiyle görüştürülmüyor. Kapı vurma eylemi yapıldığı an birçok ceza veriliyor.” dedi. 

Cezaevinde ki en büyük sorunlardan birinin de cezaevi yönetimi ile bağlantı kuramamak olduğunu vurgulayan Beritan, tutsakların dilekçelerine yanıt verilmediğini, haftalarca bekletildiğini, sorunun çözülmesi gerekirken bu şekilde daha da büyütüldüğünü dile getirdi. 

‘TUTUKLU BULUNAN 30 GAZETECİ ARKADAŞIMIZ VAR’

Beritan Bölge’de gazetecilik yapan meslektaşları ile dayanışmaya gelen haber nöbeti ekibine teşekkür ederek, “Gazetecilerin oluşturduğu duyarlılık ve kamuoyu ile bugün buradayım. Ben ve diğer tutuklu olan gazeteciler için büyük çaba sarf edildi. Ben çıktım ama cezaevlerinde tutuklu bulunan 30 gazeteci arkadaşımız var. Onlar için de gereken duyarlılığın gösterilmesi gerekir. Onlar sadece görevlerini yaptıkları ve doğruları söyledikleri için tutuklandılar. Gazetecilik yapmak suç değildir, olamaz da. Tutuklu bulunan diğer gazeteciler için de elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ahmet Hakan, mültecilere ‘nankör’ diyememiş!

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...