05 Nisan 2016 16:23

Danıştay, Melen’in yanına çöp dökülmemesi kararını onadı

Danıştay, Melen’in yanına çöp dökülmemesi kararını onadı

Paylaş

Düzce’de, İstanbul’un su kaynakları arasında bulunan Melen Çayı kenarında kurulan Düzce İli Belediyeleri Katı Atık Bertaraf Tesisinin “çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu” kararının iptaline ilişkin mahkeme kararını Danıştay onadı. 90 gündür tesis önünde eylem yapan köylüler, mahkeme kararının uygulanarak tesisin kapatılmasını istedi.

Düzce İli Belediyeleri Katı Atık Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 28 Şubat 2011’de verdiği ÇED olumlu kararıyla, Esençam köyü mevkiinde, Melen Çayı’na 200 metre uzaklıkta katı atık bertaraf tesisi kurdu. 17 milyon lira maliyetle yapılan tesis, 25 Kasım 2014’te törenle açıldı ve 11 belediye çöplerini dökmeye başladı. Tesisin yakınındaki Esençam ve Hasanlar köyleri tüzel kişilikleri, temiz çevrede yaşam haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle ÇED olumlu kararının iptali istemiyle Sakarya 2. İdare Mahkemesinde dava açtı. Mahkeme, önce davayı reddetti. Danıştayın bozma kararı üzerine, geçen yıl 6 Kasım’da aynı mahkeme ÇED olumlu kararında hukuka uygunluk bulunmadığı gerekçesiyle iptal kararı verdi.

İptal kararında İstanbul’a içme suyu temin edilen havza ve dereleri gösteren Melen Havzası ve Hasanlar Havzası içinde Melen Çayı’na da yer verildiği belirtildi. Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ne göre, içme ve kullanma suyu rezervuarının kenarındaki 300 metrelik kara alanının “mutlak koruma alanı” olduğu ve bu alanda içme ve kullanma suyu projesine ait mecburi tesisler hariç hiçbir yapının yapılamayacağı belirtildi.

DANIŞTAY KARARI ONADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mahkemenin iptal kararının bozulması talebiyle Danıştaya başvurdu. Danıştay 14. Dairesi, Sakarya 2. İdare Mahkemesi kararı ve dayandığı gerekçenin hukuk ve usule uygun olduğu, bozulmasını gerektirecek bir sebep de olmadığı gerekçesiyle bakanlığın temyiz istemini reddetti. Kararı onayan Danıştay, karar düzeltme yolunun da kapalı olduğunun duyurulmasına karar verdi.

90 gündür tesis önünde nöbet tutan Esençam ve Hasanlar köyleri sakinleri, Danıştayın kararını sevinçle karşıladı. Köylüler, Danıştay kararının uygulanıp tesisin tamamen kapatılmasını istedi.

BELEDİYE BAŞKANI: BİZE YER GÖSTERSİNLER

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ise Danıştayın onama kararını Danıştay Dava İdareleri Genel Kuruluna taşıyacaklarını söyledi. Söz konusu tesisi 10 yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İSKİ’nin bir araya gelerek yapma kararı aldıklarını belirten Başkan Keleş, şöyle dedi: “Peki biz bu çöpü nereye dökeceğiz? Alternatif yer göstersinler. Böyle bir yer yok. Günde 400 ton çöp. Bizim tesis kesinlikle çevreye zarar vermiyor. Melen’in içine su kaçma ihtimali sıfır. Biz şimdi Danıştay Dava İdareleri Genel Kuruluna itiraz edeceğiz.” (Düzce/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kaçırılan kız çocuğunun ailesi ve mahallelileri bulunmasını istiyor

SONRAKİ HABER

Hak-İş taşerondan kadroya geçen işçiler için enflasyon farkı istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa