05 Nisan 2016 15:59

KKTC Başbakanı hükümetin istifasını Akıncı'ya sundu

KKTC Başbakanı hükümetin istifasını Akıncı'ya sundu

Paylaş

KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya koalisyon hükümetinin istifasını sundu.

Hükümetin istifasını teslim alan Akıncı, Kıbrıs’ta yürüttükleri müzakere sürecinde Kıbrıs Türk halkının çözüm yönündeki kararlılığını sürdürmesi ve bu süreci ekibiyle birlikte yürüten Cumhurbaşkanlığı’nın hükümetle diyaloğunda uyumlu bir işbirliği temin edebilmesinin hayati olduğunu söyledi.

CTP-UBP KOALİSYON HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)- Ulusal Birlik Partisi (UBP) koalisyon hükümetinin istifası, Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunuldu. Cumhurbaşkanı Akıncı, Kalyoncu’nun istifasını saat 09.30’da kabul etti. Akıncı, bir an önce yeni hükümet oluşumunun sağlanması için Meclis’te temsil edilen partilerin liderleriyle görüşmeye başladı.

AKINCI: YENİ HÜKÜMET KURULUNCAYA KADAR GÖREVİ YÜRÜTMENİZİ RİCA EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Kalyoncu’nun istifasını sunmasının ardından yaptığı konuşmada, hükümetin görevinin istifa mektubunun sunulmasıyla sona erdiğini kaydetti ve “Ancak yeni hükümet kuruluncaya kadar usulen ve hukuken bu görevi yürütmenizi rica ediyorum” dedi.

Gecikmeden saat 11.00’den itibaren parti liderleriyle temaslarını başlatacağın belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, partilerle yapacakları değerlendirmeden sonra yakın bir zamanda Meclis’te çoğunluk elde edebilecek bir hükümet oluşumu konusunda yeterli ipuçlarının ortaya çıkacağını ve bu çerçevede yeni bir görevlendirme yapma fırsatı bulmuş olacaklarını dile getirdi.

Krizin, halkın ve kendilerinin arzu edecekleri en son şey olduğunu kaydeden Akıncı, "Ama toplumsal yaşamda bunlar kaçınılmaz olabiliyor, önemli olan bundan en erken zamanda kurtulmak ve halkın beklentilerine yanıt verecek, çözüm üretecek bir hükümetin oluşumuna yönelik koşulların yaratılması..." dedi.

YENİ HÜKÜMET KURULUNCAYA KADAR GÖREVİNİN BAŞINDA

Başbakan Ömer Kalyoncu da Cumhurbaşkanı Akıncı’yla görüşmesi sonrasında basına yaptığı kısa açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yeni bir hükümet kuruluncaya kadar hükümetin görevine devam etmesini istediğini söyledi.

UBP Parti Meclisi'nin cumartesi günü “hükümetin halka hizmet imkan ve kabiliyetini yitirdiği” gerekçesiyle aldığı koalisyon hükümetinden çekilme kararının ardından UBP'li 5 bakan dün Başbakan Ömer Kalyoncu'ya istifalarını sunmuş; CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ise Parti Meclisi’nin dün akşamki toplantısında alınan karar uyarınca CTP’nin yeniden görev almaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Temmuz 2013 erken genel seçiminin ardından CTP Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında kurulan CTP-DP Koalisyon Hükümeti 31 Ağustos 2013-15 Temmuz 2015 arasında görev yapmış; ardından 15 Temmuz 2105'te CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu'nun başbakanlığındaki CTP-UBP hükümeti göreve gelmişti.

19 Ekim 2015'te CTP kanadından bazı bakanların değişmesiyle göreve devam eden Ömer Kalyoncu'nun başkanlığındaki koalisyon hükümetinde 5’i UBP’li, 5’i de CTP’li toplam 10 bakan görev yapıyordu.

Cumhuriyet Meclisi'nde halen CTP 20, UBP 18, Demokrat Parti (DP) 5, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) 3 milletvekiliyle temsil edilirken 3'ü DP'den 1'i de CTP'den istifa eden 4 de bağımsız milletvekili bulunuyor. (CİHAN)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Gece bekçisi olarak çalıştığı inşaatta merdivenden düşüp öldü

SONRAKİ HABER

Gökçeada’da silahlı bir kişi HDP aracını takip etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa