05 Nisan 2016 09:09

2016’nın ilk üç ayında 94 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bilgilerine göre 2016 yılının ilk üç ayında, 94 kadın erkekler tarafından katledildi. İHD verilerine göre aynı dönem içerisinde kadına yönelik en az 60 şiddet olayı yaşandı.

Paylaş

2016 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında kadın katliamları ve kadına yönelik yaşanan şiddet verileri ürkütücü boyutlara ulaştı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun tuttuğu kadın cinayetleri çetelesine göre, 2016 yılının ilk üç ayında toplam 94 kadın öldürüldü.

KADINLAR TANIDIKLARI ERKEKLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Platform verilerine göre, Ocak ayında yaşanan cinayetler, önceki yılların aynı ayına göre ciddi şekilde artış gösterdi. Ocak ayında 36 kadın öldürülürken, kadın cinayetlerindeki bu artışın yanında, savaş ve şiddet ortamında birçok insan, çocuk ve kadının da yaşamını yitirmesine işaret edildi. Yine Şubat ayında 27, Mart ayında ise 31 kadın öldürüldü. Yaşanan kadın cinayetlerinde failler daha çok kadınların en yakınlarında bulunan erkekler olurken, cinayetlerde kadınların eşleri, çocukları, erkek arkadaşları tarafından öldürüldü. Katledilen kadınların 20'si 16 ile 35 yaşları arasında olduğuna dikkat çekilirken, kadın cinayetlerinin yüzde 50'si ise ateşli silahlarla işlendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na göre, devletin kadınların mücadelesi için zaruri olan barış ortamını sağlamadığı ve kadınları korumak için görevini yerine getirmediği belirtildi. Ayrıca Diyanet Başkanlığının fetvaları ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kadınlara yönelik söylemlerinin de kadın cinayetlerinin artmasına neden olduğu vurgusunda bulunuldu.

KADINLAR TANIDIĞI ERKEKLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

İHD'nin tuttuğu hak ihlalleri verileri de platformun verdiği sayıları doğruluyor. İHD’nin 2016 yılı ilk üç ayı verilerine göre, öldürülen kadınların büyük çoğunluğu yine en yakınındaki erkekler tarafından katledilirken, kadın cinayetlerini işleyenler arasında polis, infaz koruma memuru ve özel güvenlik görevlileri de bulunuyor. Ayrıca öldürülen kadınlar arasında 8 aylık hamile olan kadınlar, zihinsel ve bedensel engelli kadınlarda bulunuyor. Ayrıca Rize'de tecavüze karşı direnen Ayşe Kandemir yine tecavüz teşebbüsünde bulunan erkek tarafından katledildi.

34 CİNSEL SALDIRI VAKASI

İHD verilerine göre 3 aylık zaman diliminde, kadına yönelik 34 cinsel saldırısı vakası yaşandı. Cinsel saldırı suçunu işleyen erkeklerin çoğunluğu suçlarını kabul etmezken, daha önce yaşanan vakalarda yargının getirdiği çeşitli indirimlerle ceza almadan serbest kaldı. 

İNTİHARA SÜRÜKLENEN KADINLAR

Bazı örnekler kadına yönelik yaşanan saldırıların mahiyetini gösterdi. 18 Şubat 2016'da Kayseri'de bir lisede öğretmen B.Ö. (33) öğrencisi C.B.K.'ye (18) arabasında tecavüz etti. C.B.K. okul yönetimine erkekten şikâyetçi oldu, okul yönetimi olayı örtbas etti. C.B.K. olaydan sonra intihar etti. Tecavüzden korunmak için intihara sürüklenen diğer bir kadın ise İstanbul'da yaşandı. 21 Mart 2016'da, Aydın Üniversitesi öğrencisi dizi oyuncusu Gülay Bursalı (20), kendisine tecavüz eden saldırganlardan kaçarken kendini pencere boşluğuna bıraktı.

SADECE UZAKLAŞTIRMA CEZASI 

13 Şubat 2016'da, Adana'da M.S. (44) erkek arkadaşı D.K.'yi (35) bıçak zoruyla götürdüğü bir çöplükte darp edildi. Ayrıca kadını, "Seni burada öldüreceğim, sonun Münevver Karabulut gibi olacak. Cesedini parça parça edip gömeceğim, onun cesedini buldular ama seni kimse bulamayacak" diyerek öldürmekle tehdit eden D.K hakkında yapılan şikayetlere rağmen sadece hakkında uzaklaştırma cezası verildi.

ÇOCUK İSTİSMARINDAN, KADIN CİNAYETİNE 

Son günlerde çocuklara cinsel saldırı olaylarıyla gündeme gelen Karaman’da 9 Şubat 2016'da, Ü.E. (46), evine girdiği Hatice Aksoy'u (81) tecavüze teşebbüs ettikten sonra boğarak öldürdüğü ancak daha önce aynı şahsın 7 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırı ve cinayet sonrası 16 yıl cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra tahliye olduğu ortaya çıkmıştı. 

Kadınların maruz kaldığı saldırı ve cinayetlere yönelik son zamanlarda kadınların kendini savunma örnekleri de ortaya çıkmaya başladı. 29 Ocak 2016'da, İzmir'de E.C.T. (38) karısı N.T.'yi (35) darp etti. N.T. kendisine sürekli şiddet uygulayan erkeği darp sırasında tabancayla öldürdü. Yine Ankara Üniversitesinde bir grup kadın “tacizci” bir erkeği dövdü. 27 Şubat 2016'da, Bursa'da emekli memur Ç.B. (58) aynı evde yaşadığı gelini M.B.'ye cinsel tacizde bulundu. Taciz sırasında M.B. erkeği bıçaklayarak öldürdü. 27 Ocak 2016'da, İstanbul'da H.İ.Ç. (31) erkek arkadaşı Ö.K.'yi (37) darp etti, Ö.K. darp sırasında erkeği bıçaklayarak öldürdü. Kadınların üçü de tutuklandı.

KADINLARA FUHUŞA SÜRÜKLENDİ

Hazırlanan verilere göre aynı dönemler içerisinde en az 13 kadın yine yakınları tarafından fuhuşa zorlandı. 

NEFRET CİNAYETLERİ

Öte yandan trans bireylere yönelik de cinayetler arttı. 1 Ocak 2016'da, İstanbul'da evinde defalarca bıçaklanarak öldürülen trans Nilay Özden'in (33) öldürüldü. 5 Mart 2016'da İstanbul'un Bakırköy İlçesi'nde yaşayan trans Buse, evinde kesici bir aletle katledildi. İstanbul'da bir trans kadın üç erkek tarafından bıçaklandı. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'deki IŞİD operasyonunda 8 kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

Doğal gaz faturasına öfke sürüyor: Her şeye zam yaparak devlet yönetilmez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...