05 Nisan 2016 04:54

Hyundai Assan işçileri: Emeğimizin gerçek karşılığını istiyoruz

Paylaş

Arzu ERKAN
Kocaeli

Yapılan ücret zammının beklentilerinin gerisinde kalması üzerine geçtiğimiz günlerde tüm vardiyalarda yemeğe çıkmama eylemi gerçekleştiren Hyundai Assan işçileri, “Biz emeğimizin gerçek karşılığını istiyoruz”. 

Saat ücretine yüzde 5.22 artı 100 liralık zam yapıldığını kaydeden işçiler, ücretlere seyyanen 300 lira seviyesinde bir artış yapılmasını talep ederken, yapılan eylem nedeniyle yaşanabilecek işten atmaların ise tepkileri artıracağı uyarısında bulundu. 

Asgari ücrete gelen zammın ardından fabrikada bu zam oranında tüm ücretlerde iyileştirme yapılması yönünde bir beklentinin açığa çıktığını belirten bir Hyundai işçisi “bu beklentiyi bir şekilde kendi üst amirlerimize de ilettik. Ocak ayında Avrupa’daki satışların beklenenin üzerinde gerçekleştiği söylenerek brüt 2 bin lira tutarında bir üretim primi dağıtıldı herkese. Biz prim değil saat ücretine zam istediğimizi söylediğimizde mart ayında yapılacak zammın beklentilerimiz yönünde yapılacağı söylendi. Beklenti büyük olunca da karşılaştığımız sonuç herkesi hayal kırıklığına uğrattı” şeklinde konuştu.

ÜCRETLERİ 1700 LİRA 

Fabrikada ortalama işçi ücretlerinin ikramiye dışında 1700 lira seviyesinde olduğunu ifade eden başka bir işçi “Yılda dört ikramiye alıyoruz. Böyle olunca da ay sonunda elimize geçen rakam sektörde sendikalı işyerlerinden daha yüksek. Bu doğru mu, doğru. Dışarıdan bakınca bu durumun kendisinin yarattığı bir memnuniyet var. Bir laf var ya ‘Dışı seni yakar içi beni’. Ben hangi fabrikanın ne ücret verdiğine bakmam ki, ben aldığım ücret emeğimin karşılığı ediyor mu ona bakarım” diye konuştu.

Asgari ücrete gelen zamla birlikte yan sanayilerde çalışan işçilerin bile kendilerinden daha yüksek ücret aldığını kaydeden Hyundai işçisi “Biz onlar niye bu kadar alıyor demiyoruz kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Ama şunu soruyoruz. Biz ana sanayide çalışan işçiler değil miyiz? Müdürlerimiz hep bununla övünüyor. Biz 1 saatte 39 araba üretiyoruz. Bu 5 dakikada 4 araç demek. Kan ter içinde çalışıyoruz. Bantta çalışan herkeste bel fıtığı, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar var. İşte biz bu emeğimizin karşılığını istiyoruz. Onlar için bu rakam yüzde 9 oranında bir zam olabilir ama bizim için böyle değil” diyor.

300 LİRA ZAM İSTİYORLAR

Ücretlere seyyanen 300 lira civarında bir zam yapılmasını isteyen işçilerin, geçtiğimiz günlerde 3 vardiyada yemeğe çıkmama eylemi gerçekleştirdiğini aktaran başka bir Hyundai işçisi “bu eylemlere ağırlıklı olarak yeni işçiler katıldı. Tüm vardiyalarda yapıldı. Katılım kimi bölümlerde neredeyse yüzde 100 iken kimi bölümlerde daha az oldu. Fabrikanın toplamına yayılmadığı için de sadece bir gün ile sınırlı kaldı şu an için. Sonuçta biz işverene sesimizi duyurmak, memnuniyetsizliğimizi göstermek istedik. Bunu dikkate almalarını ve gereken adımları atmalarını bekliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Esnaf ‘kriz var’ dedi başkan ‘dua’ önerdi

SONRAKİ HABER

Dostcam işçilerinin direnişi sürüyor: İnsanca çalışmak istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...