Partizan’ı altyapısı taşıyor

Partizan’ı altyapısı taşıyor

Hakan KARAKOCA

Lig yarışından haftalar önce kopan Partizan, Avrupa Ligi’nde yarattığı küçük çaplı süksenin yanında, takım içinde yaşanan huzursuzluklarla da gündemden düşmedi. 18 yaşındaki genç yıldızı Andija Zivkovic’in sözleşme yenilemediği için kadro dışı kalması ve sözleşmesinin bu sene bitecek olması bir hayli moral bozucu. Avrupa’da adından başarılarıyla söz ettirecek olan bir isimden tek kuruş kazanmadan göndermek zorundalar. 

Zivkovic, sadece kişisel antrenmanlarla gününü geçirirken futbolcu fabrikası diye anılan Partizan altyapısı da boş durmuyor. Altyapıdan yetişen son isim Dusan Vlahovic oldu. Vlahovic, Kızılyıldız ile oynanan derbide forma giydi ve bu hafta sonu da Radnik deplasmanında 2-0 geriye düşen takımının ilk golünü atarak 3-2’lik galibiyette geri dönüşün ilk adımını attı. Bu iki maç ile de tarihe geçti. Henüz 16 yaşındaki Dusan Vlahovic, Belgrad derbisinde forma giyen en genç isim ve Partizan tarihinin en genç golcüsü oldu.

DEV LİGLERİN TAKİBİNDEKİ İSİM: DUSAN

Geçtiğimiz şubat ayında Partizan, Dusan ile 5 yıllık sözleşme imzaladı. Anderlecht, PSG ve Arsenal’in resmi teklif yaptıkları söyleniyor. Şimdilik reddedildiler. Yeni İbrahimovic diye anılan oyuncu için Partizan olabildiğince eli yükseltmek ve Zivkovic’teki hataya düşmemek istiyor.

NESİLDEN NESİLE DEVAM EDEN EKOL

Radnik karşısında 2-0’dan geri dönen Partizan’da ilk golü atan Dusan’a 2 golle başka bir futbolcu eşlik etti. O futbolcu Dusan Vlahovic’ten 22 yaş büyük bir isim! 38 yaşındaki kaptan Sasa Ilic, takımını iki golle sırtladı ve 3 puanı getiren isim oldu. Bir başka detay ise Sasa Ilic de Dusan Vlahovic gibi Partizan altyapısından yetişti. Ilic’in ilk profesyonel olduğu yaş ise 18.

Sahada baba-oğul gibi duran bu iki isim bu sene Partizan’ın sırtını dayadığı oyuncular. Ligden kopmuşken, Avrupa Kupaları ümidi bu iki isimden geçiyor. Sasa Ilic’i göz ardı etmeye çalışan Önceki Antrenör Ljubinko Drulovic, Partizan’ın çok zamanını çaldı. Ilic’in yerinde kaptan ve maestro olarak kullanmak istediği Stefan Babovic ise onun ayrılışının ardından takımla olan sözleşmesini feshetti ve transfer döneminde hiçbir kulüple masaya dahi oturmadı. Babovic, Ilic’in liderliğini kabul etmişken bir anda istemediği bir pozisyonda buldu kendini. Ve bu durum en çok da Partizan’a zarar verdi. 

Vlahovic, Bogosavac, Bosnjak… Partizan’ın fabrikası işlemeye devam ediyor. Gidenlerin ardı henüz kulüp binasından dışarıya çıkmadan doluyor. Yaş ortalaması 18 bile olmayan bu üç isim için yıllardır Avrupa’nın büyük kulüpleri takipte. Partizan’ın hedefi ise onlarla başarıdan başarıya koşmadan önce , onların satışıyla ekonomik olarak biraz rahat nefes almak.

www.evrensel.net