04 Nisan 2016 04:59

Ankara Valiliği’nden skandal talimat: Her okula TEM şubesi

Ankara Valiliği okullara talimat gönderdi, her okulda öğretmenlerden oluşacak ‘terörle mücadele komisyonları’ kurularak aylık rapor tutmalarını istedi. Komisyonun görev tanımı muğlak bırakıldı.

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Ankara'da Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden resmi ve özel tüm okul müdürlerine gönderilen bir yazıda Valilik talimatı doğrultulsunda “teröre karşı mücadele için” öğretmenlerden oluşan bir komisyonla çalışmalar yapılması ve her ay rapor vermesi istendiği ortaya çıktı. Söz konusu komisyonlarda  Rehberlik, Edebiyat, Tarih, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşlarından  öğretmenlerin görev alması istendi. Konuyu gazetemize değerlendiren Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri Elif Çuhadar, yazıda belirtilen branşlar ile ırkçı kurgularla bir program uygulatılmak istendiğini, ülkedeki kutuplaştırma politikasının okullarda da yaygınlaştırılmak istendiğini ifade etti. 

HER AY RAPOR VERİLECEK

Valilik talimatı 16 mart 2016 tarihinde Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından tüm resmi ve özel okul müdürlüklerine gönderildi. Söz konusu yazıda, valiliğin şu ifadesine atıf yapılıyor:  “’Devletimizin polis, jandarma ve diğer güvenlik teşkilatları başta olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, Milli birlik ve beraberliği için terör örgütlerine karşı yürüttüğü mücadelede bütün kurum ve kuruluşların kendi alanlarında bu çalışmaya katılımlarının taşıdığı önemin büyüklüğü’ vurgulanmaktadır.” Söz konusu yazıda “terörle mücadele” kapsamında çalışmalar yapması ve raporlar vermesi için kurulması istenen komisyonlar ise şöyle tarif ediliyor: “Bu kapsamda ilçemize bağlı okullarda görevli rehberlik görevi yapan öğretmenler başta olmak üzere Edebiyat, Tarih, Din ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinden oluşan komisyonlar marifetiyle hazırlanacak bir program dahilinde uygun yol ve yöntemlerle önemli gün ve haftalarda belritilen konular üzeirnde hassasiyetle durulmasını ve yapılan çalışmaların aylık raporlar halinde her ayın 25'ine kadar Valiliğimize iletilmek üzere Müdürlüğümüz Kültür Bölümüne gönderilmesini önemle rica ederim.”

IRKÇI GÖSTERİLERE DÖNÜŞEBİLİR

Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri Elif Çuhadar, ilçe milli eğitim müdürlüklerinden gönderilen talimatı “Hükümet emekçiler ve öğrencilerde en geri duygu ve düşünceleri beslemek için yeni araçlar yaratma peşinde” olarak değerlendirdi. Ülkedeki kutuplaştırma politikasının okullarda da yaygınlaştırılmak istendiğini belirten Çuhadar, bu işi görev edinen kimi öğretmenler tarafından ırkçı gösterilerin sergilenmesine neden olacağını ifade etti. Öğretmenlerin ve eğitim kurumlarının birer propaganda aracı olarak kullanılmak istendiğini kaydeden Çuhadar, komisyonun görev tanımınında tam olarak yapılmadığını, açık kapı bırakıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Açık kapılardan da isteyen istediği yoldan yürür. Bu da başka yansımalara neden olur. Mesela komisyon iktidara yakın insanlardan da oluşabilir. Biliyorsunuz iktidar yukarıda rüzgar ekse aşağı da fırtına biçiyorlar. Bu nedenle komisyonda bulunan bu tip kişiler iktidara yaranabilmek için çalışma yürütebilir. Siz görev tanımını net olarak belirlemezseniz bu komisyonlar emekçilerin barış talepli kampanyalarını ezecek çalışmalar yürütebilir ve bu uygulamalara karşı çıkanları hedef haline getirebilir” dedi. Çuhadar, “Bakanlığın yapması gereken bunlar değil, son günlerde daha fazla ortaya çıkan okullardaki cinsel istismarlara karşı rehber öğretmenlerle bilinçlendirme faaliyetidir” diye konuştu.

Bu talimatın yanı sıra maarif müfettişler toplantılarında verilen talimatlar, Başbakanlık genelgesi ve soruşturma furyaları ile eğitim emekçileri üzerinde baskı kurulmak istendiğini dile getiren Çuhadar, bu nedenle işyerlerinde huzur kalmadığını ve eğitim emekçilerinin de sendikalarına sık sık kaygılarını ilettiğini söyledi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alevi paketi tuzaklarla dolu

SONRAKİ HABER

Ankara’da doğal gaz faturası ev kirasının yarısına ulaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...