04 Nisan 2016 04:50

Ensar’ın aklayıcısı RTÜK

Ensar’ın aklayıcısı RTÜK

Paylaş

Ali ÖZTUNÇ*

Dünya’nın her ülkesinde vardır denetleyici ve düzenleyici kurullar. Bizdeki RTÜK gibi. Ama bizdekinin farkı denetleyici olma özelliğini kanuna ve evrensel ilkelere göre değil iktidara ve muhafazakar dünya görüşüne göre yapıyor olmasıdır. Kurulduğu günden bu yana neredeyse her dönem tartışılır bir kurum oldu benim de eski yöneticisi Olduğum RTÜK.  Çoğu zaman ben de üst kurulun kararlarını eleştirdim ve saçma kararlara karşın ciddi mücadele verdim.

Son bir kaç gündür yine tartışmaların odağında RTÜK. Sanatçı Gülşen’in klibini beğenmeyen üst kurul kanuna göre değil de dünyaya bakış açılarına göre ceza verdi. Ancak karardan çok üst kurul uzmanının hazırladığı rapor tartışıldı. Gülşen’i escort kızlara benzeten skandal rapor tartışmaların odağına oturdu. Oysa bu yeni bir skandal değildi. Geçmişte Rihanna  klibi de benzer kadere uğramıştı. Rihanna’nın klibini inceleyen uzman öyle bir rapor yazmıştı ki Avrupa gazeteleri ‘klip mi erotik yoksa rapor mu’ sorusunu yönelterek, dalgasını geçmişti. Bir başka klip raporunda ise onlarca öpüşme sıralanmış ve kliptekinin “alt dudak emmesi” olduğu yazılmıştı. Bu da dünya basınında alay konusu olmuştu.

Peki , bir klipten bile rahatsızlık duyan ve adeta ‘namus bekçiliği’ne soyunan RTÜK’ün bazı üyeleri nasıl oluyor da  bir temsilcisi çocuklara tecavüz eden Ensar vakfının reklamını bedava yaptırmaya izin veriyor? Gülşen’in klibini bile ahlaki bulmayan RTÜK üyeleri çocuk tecavüzcülerini aklama girişimine ön ayak oluyorsa asıl skandal budur. Ensar Vakfının kamu spotu gündeme geldiğinde ben de RTÜK üyesiydim. Ve ret oyu vermiştim. Ancak, AKP kontenjanından RTÜK üyelerinin oyu ile bu kamu spotu kabul edilmişti. Söz konusu olan Ensar Vakfı ise ahlak,  günah gibi kavramların içi boş oluyor. Ensar vakfını kamu spotu ile aklama izni veren RTÜK üyelerinin tek derdi iktidara ve saraya hoş görünme çabasından başka bir şey değildir.

Bu tip çarpık ve yanlış kararların alınmasını engellemenin tek yolu bir iktidar değişikliği yaratmaktır. Topluma mevcut iktidarın gerçek yüzünü deşifre ederek dindar maskelerini indirmek gerekiyor. RTÜK’ün de üye yapısı mutlaka değişmeli. RTÜK üyelerinin tamamının siyasi parti kontenjanlarından seçilmesi yanlış bir uygulamadır. Belki dört üye siyasi partileri temsilen görev alabilir ancak meslek örgütleri ve iletişim fakülteleri de mutlaka üst kurulda üye makamında temsil edilmelidir. Bir iktidar değişikliğinde özgür ve bağışımız bir medya için atılması gereken ilk adım bu olmalıdır.

*RTÜK eski üyesi / CHP PM üyesi

ÖNCEKİ HABER

Paralel yapı iddiasıyla Ordu merkezli operasyonda 20 gözaltı!

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, Akşener'e misafir oldu; 'ittifakta sorunlar aşıldı'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa