15 yaşındaki D.A okul çıkışı zorla kaçırıldı: Yetkililer bulmak yerine barıştırmak istiyor

15 yaşındaki D.A okul çıkışı zorla kaçırıldı: Yetkililer bulmak yerine barıştırmak istiyor

C. Saffet YILMAZ
Balıkesir

Balıkesir’de 15 yaşındaki lise 1. sınıf öğrencisi D.A, 8 Mart’ta okul çıkışında kaçırıldı.  Ailesi kaçıranlardan şikayetçi oldu ancak hem savcılık hem de jandarma küçük kızı bulmak yerine kaçıran aileyle barışmalarını tavsiye etti. Günlerdir şikayetlerinden sonuç alamayan aile Balıkesir Kadın Platformuyla birlikte eylem yaparak sesini duyurmaya çalıştı. 

D.A’nın ailesi defalarca yetkili makamlara ve jandarmaya başvurmasına rağmen bir sonuç alamayınca alamadıklarını belirterek seslerini duyurabilmek için Balıkesir Kadın Platformunun da desteği ile basın açıklaması yaptı.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Ailenin yaşadığı Ortamandıra köyünden yüzlerce kişinin de katıldığı açıklama Alihikmetpaşa Meydanında gerçekleşti. Balıkesir Kadın Platformu sözcüsü Avukat Ayşe Özkan, olayın üzerinden 1 ay geçmiş olmasına ve D.A’yı kaçıranların da açıkça bilinmesine rağmen jandarmanın ve adli makamların yeterli çabayı göstermediğine dikkat çekti. Özkan, yetkililerin aileleri barıştırma çabası içerisinde olmasına anlam veremediklerini söyledi. Çocuk yaşta evliliklerin çok yönlü bir sömürü aracı olduğuna değinen Özkan, bu evliliklerin aynı zamanda eğitim yaşamını sona erdirdiğine dikkat çekti. Ailenin çocuklarını bu koşullara kurban etmek istemediklerini vurgulayan Özkan, olayın sürekli takipçisi olacaklarını ve yetkililerin bir an önce küçük kızı ailesine teslim etmesi için biran önce harekete geçmesini istediklerini ifade etti. 

ANLAM VEREMİYORLAR

Kaçırılan D.A’nın ablası İpek A. ve babası Cemil A da, 15 yaşında henüz bir çocuk olan kızlarının adli makamlar ve güvenlik güçleri tarafından bulunarak kendilerine teslim edilmesini istediler.  Yetkililerin çocuklarını bulmak yerine, kaçıran aile ile kendilerini barıştırma çabası içerisinde olmalarına anlam veremediklerini belirten Baba Cemal A. Alevi oldukları için böyle yapıldığını düşündüklerini sözlerine ekledi. 

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Nisan 2016 16:36
www.evrensel.net