03 Nisan 2016 16:24

DSİ’den bakan danışmanına villa kıyağı iddiası

Paylaş

Gençağa KARAFAZLI
Rize

Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı ve AKP İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı’nın, Rize Çayeli’de danışmanlığını yapan Dursun Ali Uzun’nun dere yatağına yaptırdığı villalar için DSİ’nin dere ıslah projesini degiştirdiği iddia edildi.

Dere yatağına yapılan 2 villa için 1.5 milyon lira tutarındaki taşkın koruma duvarının da DSİ tarafından yapıldığı öne sürüldü. Karadeniz Bölgesinde taşan derelerin oluşturduğu heyelan ve sellerden dolayı bugüne kadar onlarca insan yaşamını yitiriken bakan danışmanın villaları için  yapılan koruma tepkilere neden oldu.

Çayeli Senoz Vadisi Kaptanpaşa Köyünde Dursun Ali Uzun’a ait olduğu öğrenilen dere yatağındaki villa inşaatı için, DSİ’nin ‚kişiye özel’ dere tahkimatı yaptığını iddia eden CHP Çayeli İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Yazıcı, villanın hem dere yatağında olması hem de karayoluna engel teşkil edecek şekilde yapılması nedeniyle, karayolu ve akarsu yönetmeliklerine uygun olmadığını söyledi. 

Villanın çevre düzenlemesi ile oluşması muhtemel sellerden korumak amacıyla devletin kasasından para harcanarak DSİ tarafından taşkın koruma duvarı yapıldığını ileri süren Yazıcı, “Ayrıca yapılan duvarın dolgu işi de, binlerce ton taş ve çakıl taşınarak DSİ’nin araçları tarafından yapılmaktadır. İnşaat bitirilmemiş olup halen devam etmektedir. Birçok vatandaşın oluşan seller dolayısı ile evleri tehlikede ve oturulamaz durumda iken devletin kasasından para harcanarak kişiye özel harcama nasıl yapılmıştır?” diye sordu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Bilimle mücadeleyi birleştirmek için çalıştı’

SONRAKİ HABER

Bin özel harekat polisinin ayrılmak için dilekçe verdiği iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...