Atina ile IMF arasında WikiLeaks krizi

Atina ile IMF arasında WikiLeaks krizi

Özellikle gizli diplomatik belgeleri yayınlamasıyla ünlü internet sitesi WikiLeaks, bu kez IMF ve Yunanistan arasında kriz çıkmasına neden oldu.

Euronews’un haberine göre internet sitesi, iki üst düzey IMF yetkilisinin Atina’yı mali krizde Avrupa Birliği ile yalnız bırakmak istediklerini belirten konuşmalarını yayınladı. Aynı yetkililer, Atina’nın kurtarma programı şartlarını yerine getirmediğini savundu.

Sızan konuşmaların yayılmasının ardından Yunan hükümeti acil toplantı yaptı. Yunan Başbakanı Aleksis Çipras, haberlerle ilişkili olarak IMF’den açıklama istedi. Başbakan Çipras, İngiltere’de düzenlenecek referandumdan önce IMF’nin Yunanistan’da iflas şartları oluşturmak istemesinin kurumun resmi politikası olup olmadığını sordu.

İngiltere’de Avrupa Birliği’nden çıkmak için yapılacak referandum yaklaşırken, IMF’nın bu tutumu Birlik’te endişeye yol açtı. 17 Haziran’da İngiltere’de yapılacak referandum öncesi ortaya çıkan bu durum Birliğin geleceği açısından tehlikeli olarak yorumlandı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net