03 Nisan 2016 13:39

Zirai don 36 ilde etkili oldu

Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 16-20 Mart ve 27-29 Mart tarihlerinde yaşanan don olayının meyve ağaçlarında zarara yol açtığını bildirdi. Bayraktar yaptığı açıklamada “36 ilin çeşitli ilçelerinde, fındık, kayısı, ceviz, badem, şeftali, nektarin, üzüm, kiraz, armut, erik, kivi ağaçlarındaki çiçeklerin don zararından değişik oranlarda etkilendi” dedi.

Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, don zararından etkilenen illerin, Giresun, Ordu, Trabzon, Bursa, Malatya, Manisa, Denizli, Mersin, Diyarbakır, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Mardin, Niğde, Şanlıurfa, Ankara, Eskişehir, Nevşehir, Konya, Afyonkarahisar, Antalya, Burdur, Isparta, Bilecik, Yalova, Tokat, Amasya, Iğdır, Elazığ, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Uşak, Edirne olduğunu belirtti.

YALANCI BAHAR

Ziraat Odalarından aldıkları bilgilere göre, önemli meyve üretici illerinden Isparta, Karaman, Bursa, Bilecik, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Düzce illeri başta olmak üzere genel olarak çoğu ilde erik, kiraz, şeftali, nektarin, badem, ceviz, armut, elma, kayısı, fındık gibi meyve ağaçlarının erken uyandığını ve erken çiçeklenme gerçekleştiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: “Birçok meyve ağacında Mart ayı sonunda oluşması beklenen erken uyanma ve çiçeklenme, bu yıl artan hava sıcaklıkları nedeniyle yaşanan ‘yalancı baharla’ bir ay önce gerçekleşti. Mart ve Nisan aylarında gerçekleşebilecek düşük hava sıcaklıklarının özellikle meyveler için hayati önem taşıdığını daha önce bildirmiştik. Ancak bu zararın meyve oluşumunu ve sonuçta verimi ne kadar etkileyeceği konusunda bugünden tahmin yapmak mümkün değil. Bu tarihte çiçeklerde meydana gelen don zararının verime bir miktar etkisi olacak. Bu kesin. Ancak, hava sıcaklıklarının optimum seviye de devam etmesi durumunda büyük kayıplar yaşanmayabilir. Mart ayında gerçekleşen don riskinin yanı sıra Nisan ayı da oldukça önemli. Nisan ayında don riski devam ediyor. Bu ay gerçekleşebilecek don zararının meyvelerde kaybı daha fazla olabilir.”

İL İL MEYVE ÇİÇEKLERİNDE DON ZARARLARI

Bayraktar, yaptıkları ilk tespitlere göre, gerçekleşen don riskinin meyve ağaçlarında açan çiçeklere verdiği zararın boyutları konusunda verdiği bilgilere göre bazı illerde oluşan zararlar şöyle:
Giresun, Ordu, Trabzon: Giresun ve Ordu’da daha yoğun, Trabzon’da daha az yoğun olmak üzere fındık bahçeleri dondan zarar gördü.
Bursa: Büyükorhan ilçesinde bademde yüzde 90, Gürsu ilçesinde şeftali ve nektarinde yüzde 20-65, Karacabey ilçesinde kayısıda yüzde 90, Orhangazi ilçesinde kivide yüzde 20-80, Yenişehir ilçesinde şeftali ve nektarinde yüzde 20-65, İnegöl ilçesinde armut, şeftali, nektarin ve erikte yüzde 30-70, İznik ilçesinde şeftali, nektarin ve sofralık üzümde yüzde 35-90 çiçek kaybı meydana geldi.
Malatya: Kayısıda Yeşilyurt ilçesinde yüzde 50-70, Akçadağ ilçesinde yüzde 45-65, Battalgazi ilçesinde yüzde 35-90, Darende ilçesinde yüzde 50-75, Doğanşehir yüzde 30-45, Hekimhan ilçesinde yüzde 20, Merkez yüzde 50, Kale ilçesi yüzde 10 ve yüzde 50 çiçek kaybı var.
Denizli: Buldan ilçesinde erikte yüzde 50, Çivril ilçesinde erik ve kayısıda yüzde 50-95, Güney ilçesinde nektarinde yüzde 17, Honaz ilçesinde erik yüzde 60, Serinhisar ilçesinde badem yüzde 72, Tavas ilçesinde kayısıda yüzde 70 çiçek kaybı görünüyor.
Diyarbakır: Cevizde Bismil ilçesinde yüzde 50, Çınar ilçesinde yüzde 30,
Mardin: Kızıltepe ilçesinde bademde yüzde 30,
Niğde: Merkez ve Bor ilçesinde kayısılarda yüzde 70-80, nektarinde yüzde 30,
Ankara: Evren ve Polatlı ilçelerinde bademde yüzde 30, kayısılarda yüzde 40,
Nevşehir: Ürgüp ilçesinde kayısıda yüzde 85, Acıgöl ilçesinde kayısıda ise yüzde 30-60,
Konya: Akşehir ilçesinde erikte yüzde 30-60,
Antalya: Elmalı ilçesinde erikte yüzde 10-40, Korkuteli ilçesinde kayısıda yüzde 20-60,
Bilecik: Osmaneli ve Gölpazarı ilçelerinde şeftali ve erikte yüzde 20-60,
Tokat: Merkez ve Erbaa, Turhal ilçelerinde şeftali, badem ve erik yüzde 20-90,
Amasya: Merkez ve Göynücek, Suluova, Taşova ilçelerinde şeftali, ceviz ve kayısıda yüzde 50-70,
Balıkesir: İvrindi, Kepsut, Altıeylül, Karesi ve Susurluk ilçelerin de cevizde yüzde 50, bademde yüzde 90, erikte yüzde 80,
İzmir: Bergama ilçesinde erikte yüzde 85, kirazda yüzde 40, Kemalpaşa ilçesinde üzümde yüzde 70, kiraz da yüzde 15, Menemen ilçesinde üzümde yüzde 40,
Edirne: Havza ilçesinde erikte yüzde 60 oranlarında meyve çiçeklerinde don hasarı bulunmaktadır. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TİHV: Cizre’de insanlığa karşı suç işlendi

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa