02 Nisan 2016 23:34

Ödülünü 'Barış için Akademisyenler'e adadı, YÖK üyesi rahatsız oldu!

Akademisyen Erol Akçay, ödülünü Türkiye'de barış istediği için cezaevine konulan ve işinden uzaklaştırılan akademisyenler için aldığını açıkladı.

Ödülünü 'Barış için Akademisyenler'e adadı, YÖK üyesi rahatsız oldu!

Paylaş

Türk-Amerikan Bilim İnsanları ve Akademisyenleri Derneği'nin (TASSA) düzenlediği 'TASSA Genç Bilim İnsanları' yarışmasında ödül alan Pennsylvania Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden Erol Akçay, ödülünü Türkiye'de barış istediği için cezaevine konulan ve işinden uzaklaştırılan akademisyenler için aldığını açıkladı.

Akçay, ödül töreninde YÖK Üyesi Abdullah Çavuşoğlu'nun "ABD'de akademik bir ödülü teröristleri destekleyenlere adamak sık rastlanan bir şey midir" şeklindeki sorusuna "O insanlar teröristleri desteklediği için değil barış istedikleri için cezaevine konuldular. İfade özgürlüklerini kullandıkları için hapisteler" yanıtını verdi. Akçay'ın bu yanıtı büyük alkış aldı.

Chicago Üniversitesi'ndeki törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katıldı.

Esra Mungan, Meral Camcı, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya, 'Barış için Akademisyenler'in 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildirisine imza attığı için "terör örgütü propagandası" iddiasıyla tutuklanmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖDÜL TÖRENİNİ BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Maltepe’de 57 bin kişi kitapla buluştu

SONRAKİ HABER

Bangladeş'te yerel seçimde silahlı saldırı: 7 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa