02 Nisan 2016 19:05

Yılmaz Güney belgeselle anılacak

Yılmaz Güney belgeselle anılacak

Paylaş

Sinemamızın önemli isimlerinden, Sanatçı Yılmaz Güney ölümünün 32. yılında Şişli Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenecek olan etkinlikle anılacak. Etkinlikte Güney kültür sanat edebiyat dergisi ve Özen Film tarafından ortak hazırlanan ‘Halkın Sanatçısı Halkın Savaşçısı Yılmaz Güney ’  isimli belgeselin de gala gösterimi yapılacak.  

Güney kültür sanat edebiyat dergisi tarafından yapılan açıklamada, Yılmaz Güney’in çok yönlü bir sanatçı olduğuna işaret edilerek “O şiir, roman yazan iyi bir edebiyatçı, iyi bir oyuncu, iyi bir yönetmen, iyi bir senaristti” denildi. Ancak Yılmaz Güney’i tanımlamak için bunların yetmeyeceğine vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi “Güney aynı zamanda hemen hemen her konuda siyasi görüşleri, tahlilleri olan, siyasi görüşleri nedeniyle de yüzlerce yıl hapis cezalarıyla yargılanan komünist bir insandı. Yılmaz Güney’in egemenler tarafından bilinçli olarak siyasi yanı unutturulmak istenmiştir. Güney kültür sanat edebiyat dergisi ve Özen Film tarafından hazırlanan belgesel, Yılmaz Güney’in pek bilinmeyen, unutturulan siyasi yanını sanatçı kişiliği ile birlikte tanıtmayı amaçlıyor.”

5 Nisan saat 20.00’de Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezinde galası yapılacak olan “Halkın Sanatçısı Halkın Savaşçısı Yılmaz Güney’ belgeselinde Güney ile hapishanelerde birlikte yatan, filmlerinde oynayan, aynı politik örgütlenme içinde yer alan, siyasi ilişki içinde bulunan insanlar yer alacak. Belgeselin galasının yapılacağı etkinlik ücretsiz olarak izlenebilecek. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kerem Ağralı’nın Nabız sergisi açıldı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa