02 Nisan 2016 16:03

Demokratik Katılımcı Hekimler: İyi hekimlik ve barış için adayız

Yaklaşan oda seçimleri öncesi basın toplantısı düzenleyen Demokratik Katılımcı Hekimler aktif, demokratik, üyeleri ile barışık, yenilikçi, katılımcı ve barıştan yana bir İzmir Tabip Odası için oy istediklerini belirttiler.

Paylaş

İzmir Tabip Odası'nın 2016-2018 arası yönetimini belirleyecek seçimler öncesinde yönetime aday olan listeler açıklanıyor. 17 Nisan Pazar günü Kültürpark Atlas Pavyonunda yapılacak oda genel kurul öncesi şimdilik iki liste yönetime aday olduğunu açıkladı.

Mevcut yönetimde çoğunluğu elinde tutan ve ulusalcılığı ile ön plana çıkan 'Hekim Güçbirliği' ile mevcut yönetimi hekimlerin tamamını kapsamamakla eleştiren ve aralarında emek ve demorkasi güçlerinin eyleminde 'barış' istediği için görevinden uzaklaştırılan Dr. Fatih Sürenkök'ün de yer aldığı 'Demokratik Katılımcı Hekimler' yönetim için aday.

Demokratik Katılımcı Hekimler yaptıkları basın toplantısıyla adaylarını tanıttı. İzmir Tabip Odası'nın konferans salonunda yapılan basın toplantısında 'Demokratik Katılımcı Hekimler' grubu niçin yönetime aday olduklarını anlattı.

'ÖNCELİĞİMİZ HEKİM HAKLARI OLACAK'

Grubun başkan adayı ve odanın mevcut yönetim kurulu üyesi olan Prof. Dr. Süleyman Kaynak oda seçimlerinin önemine değinerek  "Hekimlerin haklarının savunulması ilk ve en önemli önceliğimiz olacaktır. Toplumumuzun beden , ruh ve sosyal iyiliğini en üst düzeyde korumak için düşünce üretmek en önemli önceliğimiz olacaktır. Etkinliklerle Halkımızın sağlık farkındalığı yükseltilecektir. Meslektaşlarımızın "Tabip Odası benim için ne yapıyor ki ? " sorusuna 24 saat 7 gün yanıt yaratacağız ve üreteceğiz . Hekimler, odalarına tereddütsüz gelecekler , hep sıcak bir ses duyacaklardır. Bu ses kendi sesleri olacaktır" dedi.

'NİTELİKLİ SAĞLIK HAKKI İÇİN ÇABA GÖSTERECEĞİZ'

Hükümetin sağlık politikalarını da eleştiren Kaynak şunları söyledi: "Neoliberal politikaların sağlığa yansıması  ile sağlıkta dönüşüm  temelinde  hastayı müşteri , hekimi de performans kölesi olarak karşı karşıya getiren ve sürekli şiddet üretip , aşırı kaynak ve emek tüketen sistemin, hasta ve hekim lehine değişmesi için çaba gösterilecektir. Yine bu neoliberal  politikaların, devletleri şirketleştiren ,  toplumu ayrıştırıcı ve yıkıcı  etkileri ile, aynı zamanda, çevreyi, doğayı, dünyayı ve tüm kültürel ve tarihi mirası, insani birikimleri, maddi ve manevi olarak dönüştürüp,  eritip paraya çevirmeye çalışan saldırganlığına , toplumumuzla birlikte göğüs gerilmesi için çaba göstereceğiz. Biz burdayız , birlikte olmak için bekliyoruz." 
 
MEVCUT YÖNETİMDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Öte yandan mevcut yönetimde çoğunluğu elinde bulunduran Hekim Güçbirliği Grubu da listesini ve seçim bildirgesini açıkladı. Bildirgede yine ulusalcı söylemler ön plana çıktı. Bildirgede, TTB Merkezi'nin barış talepli çalışmaları eleştirildi ve mesleki haklara sahip çıkmadığı iddia edildi. TTB Merkezi'ni 'etnik siyasi grupların peşinde koşmakla' da suçlayan Hekim Güçbirliği Grubu, hekimlerin ortak değerleri olarak gördüğü 'tek dil, tek millet, tek bayrak' söylemleri ile oy istedi. Grubun yeni başkan adayı da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Şehir Plancıları: Sur'u sahipsiz bırakmayacağız

SONRAKİ HABER

ABD, vatandaşlarını Türkiye'deki 19 kente gitmemeleri konusunda uyardı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...