02 Nisan 2016 15:55

Şehir Plancıları: Sur'u sahipsiz bırakmayacağız

Paylaş

Sur için çıkarılan acele kamulaştırmaya tepkiler sürüyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Diyarbakır Şubesi yaptığı açıklama ile savaş koşullarından rant elde etmeye çalışanlara geçit vermeyeceklerini ve Sur`u sahipsiz bırakmayacaklarını ifade etti. ŞPO Diyarbakır Şube binasında yapılan açıklamada konuşan Şube Eş Başkanı Büşra Cizrelioğulları Sadak 2 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve ardından şiddetlenen operasyonlarla beraber 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle kentin kimliği olan Sur içinde telafisi mümkün olmayan mekânsal yıkımlar gerçekleştirildiğini söyledi. Sadak “Aylardır süren operasyonlar sonucu göçe zorlanan insanların yerlerinden edilmeleri yetmezmiş gibi, bu çatışmaların yarattığı ortam fırsat olarak değerlendirilmiş ve bunca enkaz, yıkım ve ölümün üzerine vatandaşlar bir de rant odaklı dönüşüm projeleriyle karşı karşıya bırakılmıştır” dedi.

‘ACELE KAMULAŞTIRMA’ KARARI NEYE GÖRE ALINDI?
Hükümetin 22 Ekim 2012’de 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunu gerekçe göstererek Sur içi bölgesini riskli alan ilan ettiğini hatırlatan Sadak, yeni kararla Sur İçinin neredeyse tamamına yakınının kamulaştırıldığı belirtti. “Sur içinin genelinde alınan kamulaştırma kararı, bölgedeki bütün taşınmazların parsel bazında bir inceleme yapılmadan acele kamulaştırmasına karar vermektedir” diyen Sadak “Bu durumda acele kamulaştırma gerektirecek şartların olup olmadığı konusunda herhangi bir değerlendirme ve tespit bulunmamakla beraber söz konusu alanın acele kamulaştırması ile amaçlanan kamu yararının somut olarak ortaya konulmadığı da ortadadır. Taşınmazların acele kamulaştırılmasını gerektirecek acelelik halinin tanımlanmamış olması, kamu yararı ilkesinin genel anlamda hangi kesime fayda sağlayacağı konusunda endişe yaratmaktadır. Hukuksuz ve altyapısız kararlar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır. Acele kamulaştırma kararı mülkiyet hakkını ağır bir şekilde ihlal etmekte, mülkiyet hakkını koruma altına alan Anayasaya, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’na ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne de açıkça aykırıdır” dedi.

Davutoğlu: Sur'da evim olsun istiyorum, biblo şehir kuracağız

Kışanak Başbakan'ın ‘imar planına uyacağız’ sözünü değerlendirdi: Biz lafa mı inanacağız, icraata mı?


DİYARBAKIR KORUMA BÖLGE KURULU SUÇA ORTAK OLUYOR
Hükümetin Diyarbakır Koruma Bölge Kurulunu siyasi baskılar ile hukuksuzca aldığı kararlara meşru zemin oluşturmak için yaptığı yanlışa ortak ettiğini ifade eden Sadak “23 Mart tarihinde kurulun olağanüstü toplanması ile alınan üç ayrı karar açıkça koruma ilke ve esaslarını çiğneyerek askeri/güvenlikçi yaklaşımı temel almıştır. Kentsel Sit Alanı içerisinde kalan mahallelerde yaşanan yıkımlar sonucu oluşan molozların Müze Müdürlüğü uzmanları denetiminde kaldırılmasının uygun olduğuna ilişkin, Yine bu mahallelerde toplamda 12 adet geçici güvenlik noktası kurulmasının uygun olduğuna ilişkin ve Tescilli Diyarbakır Surlarının muhtelif noktalarında bulunan açıklık, geçiş ve gediklerin taşınabilir portatif beton bloklarla geçici olarak kapatılmasına ilişkin alınan kararlarla kurul ve üyeleri kente karşı işlenen bu suça ortak olmaktadır” dedi.

Sadak, tüm bu uygulamalara karşı Sur`u sahipsiz bırakmayacaklarını belirterek “Barış, İnsanlık ve Doğa için mücadele eden herkesi bu hukuksuzluğa karşı yürütülecek bütün mücadele alanlarında halkın öz değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dostcam işçileri, patronun 'sendikayı bırakın gelin' çağrısını reddetti

SONRAKİ HABER

Demokratik Katılımcı Hekimler: İyi hekimlik ve barış için adayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...