23 Nisan 2012 16:42

23 Nisan tavrımız Meclise değil, iktidara

BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan, 23 Nisan etkinliklerine katılmamalarıyla ilgili “Tavrımız Meclise değil egemenlik iradesini yok sayan iktidara karşı” dedi.Kaplan, Mecliste, BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ile düzenlediği basın toplantısında, 23 Nisanın bu yıl da ‘Demokrasi ve özgürlüklerin yerleşmediği, demokratik siyaset kan

23 Nisan tavrımız Meclise değil, iktidara

Paylaş

Kaplan, Mecliste, BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ile düzenlediği basın toplantısında, 23 Nisanın bu yıl da ‘Demokrasi ve özgürlüklerin yerleşmediği, demokratik siyaset kanallarının açılmadığı, halk iradesinin kelepçelendiği, ana dil yasağının kalkmadığı, çocuklara yönelik işkence, taciz, tecavüz, gözaltı tutuklama gibi insanlık dışı uygulamaların artarak devam ettiği bir atmosferde karşılandığını” söyledi. “Demokratikleşmeden Kürt sorununa, sosyal adaletten kalkınmaya varıncaya kadar siyasal, ekonomik ve toplumsal alanda önemli sorunlarla karşı karşıya bulunulan bir ortamda 23 Nisanı ne milli egemenlik adına ne de çocuk bayramı tadında kutlayabilmenin olanağı ne yazık ki bulunmamaktadır” diyen Kaplan, “Bu parlamentonun duvarında ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ diye yazar ama bu parlamentonun 8 üyesi cezaevinde tutuklu. Bu tablo karşısında halk iradesinin özgür olduğu söylenebilir mi? Ne yazık ki Türkiye’de egemenlik, sayısal çoğunluğu elinde bulunduran AKP iktidarına ve onun emrindeki vesayet kurumlarına aittir” şeklinde konuştu. Daha önce ki yıllarda 23 Nisan etkinliklerine katıldıklarını anımsatan Kaplan, “Tavrımız Meclise değil egemenlik iradesini yok sayan iktidara karşı” dedi.

‘RENKLİ GÖSTERİLER GERÇEĞİ GİZLEYEMEZ’

23 Nisan ile ilgili renkli görüntülerin bir ‘yanılsama olduğunu’ söyleyen Pervin Buldan ise “Uludere’de ölen 19 çocuğun, cezaevlerinde 2 bin 821 çocuğun adı bu 23 Nisanda yok. Sokaklarda sürüklenen, kolu kırılan, dipçikle öldüresiye dövülen, gaz bombalarına maruz kalan, katilleri beraat ettirilen çocukların adı bu 23 Nisanda yok. Bu çocuklar, bu ülkenin gerçekleridir. Renkli gösteriler, renkli kutlamalar bu gerçekleri gizleyemez. Biz bu gerçeklere dikkat çekmek için 23 Nisan törenlerine katılmadık” şeklinde konuştu. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Tuncel ve Önder yıkımlara karşı Süleymaniye'de

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa