01 Nisan 2016 21:15

Karikatürist İncesu: Bu kadar acıya nasıl kayıtsız kalabilirim ki?

Paylaş

Özgür Gündem’de çizdiği karikatür nedeniyle ırkçı grupların hedefi haline gelen Karikatürist Halil İncesu, yaşanan savaş, basına dönük baskılar ve bunun karikatüristlere yansıması konularında DİHA’ya konuştu. Halil İncesu, “Savaş korkunç bir şey. Bununla ilgili mizah yapmak da çok zor” dedi İncesu, çizdiklerini “Çizgiyle yakılmış bir ağıt” diye nitelendirdi.

‘BU SAVAŞ HEPİMİZİN KAPISINI ÇALACAK’

Kürt illerinde yaşananları “açık bir savaş” olarak nitelendiren İncesu, “Savaş korkunç bir şey. Bununla ilgili mizah yapmak da çok zor” dedi. Basına yönelen baskılardan dolayı karikatür çizmenin de zor bir dönemden geçtiğini belirten İncesu, “Taybet ananın cansız bedeninin çocuklarının gözleri önünde günlerce sokak ortasında bekletilmesinin acısını yüreğinde hissederken mizahını yapmak kolay olmuyor” dedi. Karikatüre başlarken acı çizeceğini düşünmediğini söyleyen İncesu, “Hep komik şeyler çizeceğimi zannediyordum. Fakat hiç öyle olmadı. Bu kadar acının yaşandığı bu dünyada nasıl mutluluk çizebilirim ki bu acılara nasıl kayıtsız kalabilirim ki?” diye konuştu. İncesu, çizimlerine ilişkin “Bu çizgiyle yakılmış bir ağıttır aslında” nitelendirmesini yaptı. 

Yaşanan katliamlar karşısında tepki gösteren gazetecilerin, akademisyenlerin, avukatların muhalif olan hemen her kesiminin devlet tarafından “terörist” ilan edildiğini belirten İncesu 

“Buna şaşırmıyorum. Devletler kendilerine karşı duranlara her zaman en ağır yaptırımlarını uygulamışlardır. Bugün Türkiye’de yaşanan da tam olarak budur. Sesini çıkaran bütün muhaliflere karşı yürütülen topyekün bir savaştır. Bu seferkinin daha öncekilerden farkı daha planlı bir proje olmasıdır” dedi. (İstanbul/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Objektife takılan yaşamlar buluşuyor

SONRAKİ HABER

CHP'li Murat Emir’den YHT uyarısı: Bazı hatlarda sinyalizasyon eksikliği sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa