Almanya'da 24 yıl bakanlık yapan Genscher hayatını kaybetti

Almanya'da 24 yıl bakanlık yapan Genscher hayatını kaybetti

Almanya’nın 1974-1992 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı yapan Hans-Dietrich Genscher hayatını kaybetti. 89 yaşında hayatını kaybeden Genscher, Almanya’da en uzun Dışişleri Bakanlığı yapan siyasetçilerdendi. Genscher, 1969-1974 yılları arasında içişleri bakanı, 1974-1992 yılları arasında da dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. Ayrıca Genscher 1974-1985 yılları arasında da liberal Hür Demokrat Parti'nin (FDP) genel başkanlığı görevini yürüttü. 

Kohl hükümetinde Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen Genscher, iki Almanya'nın birleşmesinde önemli rol oynanmış, yürüttüğü siyasetle Almanya’nın dış ilişkilerine büyük ivme kazandırmıştı. 

Geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden eski Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle yürüttüğü siyasette çoğu zaman Genscher’i örnek aldığını söylemişti. Federal hükümet sözcüsü yardımcısı Georg Streiter, ölümünün ardından yaptığı açıklamada Genscher'i "büyük bir devlet adamı", "büyük bir Avrupalı ve Alman" şeklinde nitelendirdi. 

FDP Genel Başkanı Christian Lindner ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ona çok şey borçluyuz" dedi. Genscher'in ölüm nedeninin kalp yetmezliği olduğu bildirildi. (CİHAN)

www.evrensel.net