Güngör Gençay son yolculuğuna uğurlandı

Güngör Gençay son yolculuğuna uğurlandı

“Bu yılın baharında sana veda edeceğimTınılarını yüklenerek sesininŞeytanların sadakatine boşverAsfalta dönüştürülen parke yollardan Kimler yürüyecek ona bak.” Bu dizelerin sahibi, Güngör Gençay, son yolculuğuna uğurlandı. Dün yaşamını yitiren toplumcu gerçekçi şiirin ö

“Bu yılın baharında sana veda edeceğim

Tınılarını yüklenerek sesinin

Şeytanların sadakatine boşver

Asfalta dönüştürülen parke yollardan Kimler yürüyecek ona bak.”

Bu dizelerin sahibi, Güngör Gençay, son yolculuğuna uğurlandı. Dün yaşamını yitiren toplumcu gerçekçi şiirin önemli temsilcilerinden Gençay için, şair, yazar, yayıncı dostları ve yoldaşları Türkiye Yazarlar Sendikasının Yıldız Sarayı Dış Karakol Binasındaki törende bir araya geldi. İnsancıl Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Gündoğdu, Güngör Gençay’la son röportajını yapan Kadir İncesu, Evrensel Kültür Dergisi Yazı İşleri Müdürü Nuray Sancar, yakın dostu Afşar Timuçin, Gülsüm Cengiz, Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Nail Güreli, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni İhsan Çaralan, Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan başta olmak üzere birçok dostu ve yoldaşı törene katıldı.

Gençay’ın naaşı, geçmiş dönemlerde yönetiminde bulunduğu Türkiye Yazarlar Sendikasına kızıl bayrağa sarılı tabutta getirildi. Yazarlar Sendikası önünde yapılan törende birçok edebiyatçı dostu Güngör Gençay’ın yazar, şair, yayıncı, devrimci yanını anlatan kısa konuşmalar yaptı.    

İşçi sınıfı mücadelesine inancını hiçbir dönemde yitirmeyen gerçekçi edebiyatın sıra neferi olan Güngör Gençay, TYS’deki törenin ardından Şişli Camiine götürüldü. Buradan ikindi namazına müteakip Feriköy Mezarlığında defnedildi.

ÖRGÜTLÜ BİR EDEBİYATÇI OLARAK AYRILDI

Tören öncesi görüşlerini aldığımız Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, “Güngör Gençay’ın aramızdan ayrılması hem partimiz, hem sanat dünyamız, hem de işçi sınıfımız için büyük bir kayıptır” dedi. Gençay’ın burjuvazinin tarafsız sanat, tarafsız edebiyat safsatalarının karşısında sınıfın edebiyatını yapmayı tercih ettiğini söyleyen Gürkan, işçi sınıfının iktidar mücadelesinde politik olarak da tercihini yaptığını ve örgütlü bir edebiyatçı olarak aramızdan ayrıldığını dile getirdi.

RÖPORTAJIMIZ YARIM KALDI

Güngör Gençay’ın röportaj kitabını hazırlayan Kadir İncesu ise, “Sorularımın bir kısmını yanıtlamıştı. Hastanede yattığı günlerde Güngör Abi şunları bitirelim dediğimde ‘Tamam söz bitireceğiz’ demişti. Yine yarım yaldı. Ruşen Hakkı’da da böyle yarım kalmıştı. İlginçtir Ruşen Hakkı’yı da bir nisan günü kaybetmiştik. Buluştular” şeklinde konuştu.

DÖNMEZ YÜZÜ BÜKÜLMEZ BİLEĞİ VARDI

İnsancıl Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Gündoğdu da Gençay’ın gerçekçi yazınımızı güçlendiren yapıtlar verdiğini belirtti. Estetik yanı güçlü bir yazar olduğunu söyleyen Gündoğdu, Gençay’ı “Dönmez yüzü bükülmez bileği vardı” diyerek tanımladı.

Yakın dostlarından Afşar Timuçin ise Gençay’la dostluklarının 50 yıllık bir geçmişi olduğunu söyledi. Timuçin, “zaman zaman kesintili olurdu görüşmelerimiz. Hastalanmadan önce nerelerdesin özledim seni demişti. Sözde buluşacaktık ama hastanede buluştuk artık. Onu doğaya gönderdik” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net