01 Nisan 2016 18:53

Rusya, BM'ye Türkiye-IŞİD bağlantısını gösterdiğini iddia ettiği belgeler sundu

Paylaş

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, Türkiye'nin Suriye'de IŞİD'in kontrolü altında bulunan bölgelere yasadışı yollardan silah ve mühimmat gönderdiğine ilişkin olduğunu iddia ettiği belgeleri BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.

Sputnik’in haberine göre Güvenlik Konseyi'ne sunulan belgede, "Türkiye, IŞİD'in ana silah ve askeri teknoloji tedarikçisi durumunda. Bu amaç doğrultusunda yasadışı örgütleri kullanan Türkiye'de tüm bu organizasyonu idare eden Milli İstihbarat Teşkilatı. Sevkiyat, arabalarla ve insani yardım konvoylarıyla gerçekleştiriliyor" dendi.

'ŞAM CEPHESİ VE IŞİD MİLİTANLARINA SİLAH VE YARDIM GÖNDERİLDİ'

Kasım 2015'ten Ocak 2016'nın sonuna kadarki dönemde Suriye'deki militanlara yapılan silah ve askeri ekipman sevkiyatına ilişkin iddialara yer verilen belgede, "Türk istihbarat mensupları, Ocak ayının ortasında Şam Cephesi militanlarına 7,62 mm ve 12,7 mm kalibreli silahlar ve RPG-7 roketatarları tedarik etti. 25 Ocak'ta ise İnsan Hak ve Özgürlüklerini Koruma Vakfı, IŞİD militanlarına yaklaşık 55 tonluk gıda ve malzeme gönderilmesine sponsor oldu. Sevkiyatların ana sponsoru Beşar Vakfı oldu" ifadeleri kullanıldı.

'MİT, VAKIFLARA KAYNAK AKTARIYOR'

Raporun devamında, "Silah, askeri ekipman ve yardım tedarikinde en etkin olan kuruluş olan Beşar Vakfı, Bayırbucak ve Kızıltepe Türkmenlerine 50 konvoy gönderdi. Vakfın ana finansman kaynakları, resmi olarak özel ve tüzel kişilerin yaptığı bağışlar olarak görülüyor ancak özel ve tüzel kişi görüntüsü altında Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan kaynak aktarılıyor. Hükümetin yardımıyla vakıf, Türkiye ve yurtdışındaki bankalarda hesap açıyor" iddialarına yer verildi.

IŞİD ve diğer terör örgütlerine yapılan sevkiyatların bir diğer önemli sponsoru olduğu iddia edilen İyilikler Vakfı'nın ise 25 konvoyluk sevkiyat gerçekleştirdiği öne sürüldü. (HABER MERKEZİ)
 
    

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Can Dündar’ın savunması: Devlet ne zaman suç işlerse sır damgasını vurur

SONRAKİ HABER

Metal işçilerinden "sahte mutluluk" maskeli eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...