Af Örgütü'nden Türkiye raporu: Binlerce mülteci Suriye’ye geri gönderildi!

Af Örgütü'nden Türkiye raporu: Binlerce mülteci Suriye’ye geri gönderildi!

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye ile Avrupa Birliği anlaşmasının imzalanmasının ardından, pek çok Suriyelinin ülkelerine geri gönderilmeye başlandığını açıkladı. Geri gönderilenler arasında annesi babası olmayan üç çocuk ile sekiz aylık hamile bir kadın da var!

BBC’nin haberine göre Türkiye’nin Suriye sınırında saha araştırması yapan örgüt, Türkiye’den yetkililerin sınır şehirlerinde yaşayan en az 100 kadar kadın, çocuk ve erkeğin  her gün Suriye’ye geri gönderildiğini açıkladı. Af Örgütünün geri gönderilen veya gönderilme korkusu yaşayan Suriyeli mültecilerle yaptığı görüşmelerin ardından yayımlanan raporda, geri göndermelerin, Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası anlaşmalara aykırı olduğu vurgulandı.

Raporda, “Hatay’daki Suriyeli mültecilere göre kayıt olmaya çalışan bazıları gözaltına alındı ve kayıt belgeleri olmadığı ortaya çıkan diğer mültecilerle birlikte Suriye’ye geri dönmeye zorlandı” iddiası da dile getirildi.

Örgütün Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen de, “AB liderleri sınırlarını kapatmak için içinde bulundukları çaresizlik yüzünden en basit gerçekleri bile unuttular: Türkiye Suriyeli mülteciler için güvenli bir ülke değil ve her geçen gün daha da az güvenli hale geliyor. Geçen yedi-dokuz hafta içerisinde Türkiye’nin Suriye’ye birkaç bin mülteciyi göndermiş olması büyük ihtimal” dedi.

AB ve Türkiye arasında yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’den Yunan adalarına giden mülteciler, vardıkları noktalarda kendileriyle yapılan mülakatın ardından Türkiye’ye geri gönderilecek.

AB ise geri gönderilen her mülteci için, Türkiye’den bir mülteci alacak. Anlaşmaya insan hakları savunucuları karşı çıkıyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net