01 Nisan 2016 14:18

Aday öğretmenlere 'Yandaş sendikaya üye olun' baskısı

Paylaş

Adana'da okul müdürlerinin stajyer öğretmenleri odalarına çağırıp, “Eğer Eğitim-Bir-Sen’e üye olmazsanız, stajyerliğiniz bitmeyecek” diye tehdit ettiği iddia edildi. Türk Eğitim-Sen Adana 2 No’lu Şube ve Eğitim Sen Adana Şubesi de, aday öğretmenlere yapılan baskılar ile ilgili Adana Valiliği önünde basın açıklaması gerçekleştirerek Valilik ve milli eğitimi göreve çağırdı.

SINAVI GEÇEMEZSİNİZ TEHDİDİ

Adana’da, iktidara yakınlığıyla bilinen Memur Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen yöneticilerinin, aday öğretmenliği bitirmek için sınava girmek zorunda olan öğretmenlere “Müdürlerin çoğu Eğitim-Bir-Sen’li, siz de üye olun, rahat edersiniz” dediği ve sınav sorularını kendilerinin hazırladığını söyleyerek öğretmenlere sınavda yardım etme teklifinde bulundukları iddia edildi. Türk Eğitim-Sen Adana 2 No’lu Şube ve Eğitim Sen Adana Şubesi de, aday öğretmenlere yapılan baskılar ile ilgili Adana Valiliği önünde basın açıklaması gerçekleştirerek Valilik ve milli eğitimi göreve çağırdı.

DANIŞMAN ÖĞRETMENLİKTE DE KRİTER YANDAŞ OLMA

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, kendilerine gelen şikayetleri aktararak,  yeni atanan öğretmenlere danışman öğretmen olarak belirlenen öğretmenlerin en az 10 yıl hizmeti olma, öğretmenler arasından ulusal ve uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış olma, sosyal kültürel faaliyetlere katılım sağlama gibi özelliklere sahip olması gerektiğini ifade eden Karagöz, buna rağmen danışman öğretmenler belirlenirken en önemli kriterin ‘Hükümet sendikasına üye olmak’ olduğunu söyledi. Bu gün bir üst makama atanmada liyakatin değil, siyasi ve sendikal kimliklerin referans alındığı bir sürecin yaşandığını dile getiren Karagöz, “Tüm eğitim emekçilerinin de; Eğitim-Bir-Sen’li olmaya zorlanmaları ve baskılanmalarını antidemokratik bir tutum olarak gördüğümüzü ifade etmek isteriz. Her eğitim yöneticisinin görevi; okulda iş barışını sağlayarak çocuklarımızın iyi bir eğitim almasını sağlamak iken, tarafsızlıklarını yetirerek açıkça suç işliyorlar” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Genel İş'ten 'Hayatı durdururuz' uyarısı

SONRAKİ HABER

İBB Meclisi AKP Grup Başkanı Tevfik Göksu “cemevi yapacağım” demişti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...